Винні вікна – це історичне надбання, що активно використовувалося у часи середньовічної епідемії чорної смерті, яка косила Європу на протязі віків. Таким чином люди намагалися уникнути розповсюдження страшної хвороби. І от настав час скористатися віконцями, схожими на бійниці, знову, тільки наразі, по причині коронавірусу.

Історія, поєднана із захистом населення

У Тоскані власники барів і ресторанів, що болісно пережили локдаун, вирішили звернутися до старовинної традиції майже чотирьохсотлітньої давності і вдихнути нове життя в забуту архітектурну примху, яка прекрасно вписується у канву сьогодення.

Йдеться про «винні вікна» (buchette del vino) – це крихітні отвори в стінах будівель, через які в часи Середньовіччя заможні флорентійці відпускали надлишки алкоголю представникам робітничого класу. У період італійської чуми 1630 року відомі донині виробники вина стали використовувати віконця заради безпеки.

Для того щоб викликати продавця, клієнтові потрібно було просто постукати в вікно. Оплата також проводилася безконтактно: покупці клали монети на мідну лопатку, яка разом з грошима дезінфікувалася оцтом. Цей інноваційний на ті часи механізм взаємодії з покупцем в умовах надзвичайної ситуації докладно описується в спогадах флорентійського вченого Франческо Рондінеллі.

На території Тоскани збереглося більше 150 таких отворів. Маттео Фалья, який очолює Асоціацію винних вікон, що збирає дані про такі об’єкти і захищає їх від вандалів, повідомив про плани встановити меморіальні дошки біля всіх віконець. «Люди стануть поважніше до них ставитися, якщо будуть розуміти, що перед ними частина нашої історії» – сподівається Фалья.

Коментарі