На теренах Італії багато явищ та об’єктів, до яких можна додати префікс «най» – це і найбільший  католицький собор Santa Maria del fiore, і найчистіше озеро Гарда, і, звичайно, найбільший діючий вулкан Європи – ошатна та грізна Етна. Його виверження завжди епічні та видовищні, а сама гора,  розташована на сході острова Сицилія, викликає неабияку повагу своїми титанічними розмірами та непростим характером.

Експансивний стратовулкан, або Коротко про Етну

Етна – є найбільш високим діючим вулканом у Європі: його вершина здіймається у небеса на 3 295 м над рівнем моря. Це у два з половиною рази вище італійського вулкана Везувій, але майже на 500 м нижче японської Фудзіями. Іноді гора може зростати, наприклад, після виверження 1942 року вулкан виріс на 26 м.

Жителі міст Мессіна та Катанія, ймовірно, здогадуються про те, що знаходяться у небезпечній близькості від бомби сповільненої дії, адже Етна знаходиться на 10-му місці у світовому рейтингу найпотужніших та найбільш активних вулканів планети. До слова, у середньому раз у 150 років в результаті виверження Етни з карти світу зникає яке-небудь італійське поселення.

Чому жителі прилеглих містечок наражають себе на такий ризик? Справа в тому, що ґрунт Етни дуже багатий мінералами та мікроелементами, отже на ньому прекрасно ростуть гранати, лимони, грецькі горіхи, апельсини та виноград.

Але з якої причини Етна, у 2013 році включена в список Всесвітнього надбання ЮНЕСКО, настільки активна? Справа в тому, що стратовулкан знаходиться у місці з’єднання двох тектонічних плит – Африканської та Євразійської. Одна з них поступово зміщується (таким чином виникли гори Сицилії), а інша підіймається. В результаті на тілі величезної гори виникло біля 400 бокових тріщин, з яких нерідко виливається  розпечена лава.

До сьогодні достеменно відомо про дві сотні вивержень Етни – перше було зафіксовано у 1226 році до нашої ери. Також вчені знають про катастрофу, що викликала страшне цунамі у Середземному морі, це сталося приблизно 6 000 років тому, коли східний схил Етни раптово обвалився у воду.

Одним словом, сицилійський стратовулкан доволі небезпечний, але який же гарний! Слід сказати, що жителі прилеглих містечок всі до одного обізнані з характерними ознаками небезпеки, що невідворотно наближається. Якщо над Етною стоїть сизий дим – це означає, що негайно потрібно брати ноги в руки, тому що загроза виверження більш ніж реальна!

Коментарі