На півночі Італії знаходиться одне з найкрасивіших і найдавніших міст країни, з тисячолітньою історією та щасливим географічним положенням. Верона багата мистецтвом і однією з найбільш відомих і облюбованих туристами історичних пам’яток – будинком найвідомішої закоханої пари всіх часів.

За своє вигідне географічне розташування, у центрі основних національних та європейських шляхів Верона отримала назву “ворота Італії” (la porta d’Italia). Всесвітньо відомі продукти харчування та вина, а також численні популярні події принесли Вероні славу багатогранного та експортного міста. Верона веде свій літопис ще з першого століття до н. е. як Римська колонія. Арена, міст Ponte Pietra з п’ятьма арками, перебудований з великою ретельністю після руйнувань, завданих під час Другої світової війни, роблять Верону найбільш “римським” містом після Риму. 

В Арені Верони відбуваються виступи популярних італійських та уславлених світових співаків. Щороку в Арені Верони проходить оперний фестиваль. 2020 року через пандемію його перенесли на 2021 рік.

На початку 2020 року Верона ввійшла в десятку найкращих маршрутів авіакомпанії Ryanair. Пасажири усіх європейських країн проголосували за Верону як одне з міст, яке необхідно побачити в 2020 році. Концентрат мистецтва, історії та культури Верони занурений в чарівну атмосферу її вулиць і площ, доповнений ароматами традиційної та регіональної кухні. І хоча 2020 року, із-за обмеження туристичного руху, у Верону зможуть потрапити не всі бажаючі, як тільки з’явиться можливість і нагода, тут варто побувати, аби побачити її велич і красу на власні очі.

Арена Верони

Римський амфітеатр, більш відомий під назвою “Арена”, є разом з Ромео і Джульєттою символом, який приніс Вероні відомість у всьому світі. Зведена, ймовірно, близько першого століття, веронська Арена, як і всі амфітеатри, влаштовувала гладіаторські бої. З міцною і ефектною структурою, покрита ззовні цеглою і веронським каменем, які створюють іскристий хроматичний ефект, вона була одним із чотирьох найбільших амфітеатрів Італії. Назву Арена бере від піску у центральній частині стін, де відбувалися вистави. Він міг вмістити до 30 000 глядачів, залишаючи достатньо місця для руху тим, хто виступав. Завдяки грандіозній сцені для важливих музичних виступів, Арена продовжує зберігати свою тисячолітню функцію будівлі, у якій відбуваються шоу.

Будинок Ромео і Джульєтти

Verona

Саме у Вероні, увічнена пером Вільяма Шекспіра, відбулася трагічна любовна історія Ромео і Джульєтти – легенда, пов’язана з реальністю. Будинок 13 століття, у якому, згідно з визначенням веронців, проживала родина Капулеті, розташований в історичному центрі міста. Чудовий цегляний фасад з порталом у готичному стилі приводить відвідувачів всередину: у дворі гостей зустрічає бронзова скульптура Джульєтти та знаменитий балкон, на якому зародилося кохання між двома молодими людьми. 

Могила Джульєтти знаходиться в старовинному жіночому монастирі монахів капуцинів XII століття на Via del Pontiere, 35.

Базиліка Сан-Зено Маджоре у Вероні

Легенда розповідає, що під час повені Адігея у 589 р. вода зупинилась на порозі цієї церкви, збудованій на місці поховання єпископа ЗенонаСвятий Зенон, африканського походження, був восьмим єпископом Верони (близько 362-380 рр.)  Завдяки йому у Вероні введено християнство.

Базиліка Сан-Зено Маджоре є одним з найбільших зразків романської архітектури в Італії, а її нинішній вигляд, здається, сягає XII століття. Окрім збереження тіла святого, храм багатий скульптурами та картинами з XII до XVI століття. Особливої уваги заслуговує вівтар Сан-Зенона авторства Андреа Мантенна: у центрі Мадонна з Дитям, зліва на право – святий Петро з ключами, святий Павло з мечем, святий Іоанн Євангелист у рожевому плащі, святий Зенон в єпископському одязі, святий Бенедикт у вбранні монаха, святий Лаврентій, святий Григорій Великий, одягнений в папу і св. Іван Хреститель у вбранні відлюдника в пустелі. Пози та жести фігурних зображень створюють враження, що святі розмовляють один з одним.

Площа Ербе у Вероні

Ербе – найстаріша площа Верони, де середньовічні будівлі поступово зайняли місце староримських. Площу оточують історичні будівлі Palazzo del Comune, Torre dei Lamberti, Casa dei Giudici і case dei Mazzanti. З іншої сторони – бароковий Palazzo Maffeiприкрашений кількома статуями грецьких богів – Юпітера, Геракла, Мінерви, Венери, Меркурія та Аполлона. У чудовій будівлі Casa Dei Mercanti (або Domus Mercatorum) зараз знаходиться Banca Popolare Di Verona. На площі стоїть фонтан під назвою “Madonna Verona”, який конкурує за увагу з Capitello (його також називають Tribuna і помилково Berlina). 

Мости Верони

Річка Адідже (Adige) перетинає і розрізає Верону навпіл, тому мости завжди виконували важливу функцію для міста. Сьогодні налічується сім мостів, які розділили спільну долю: знищені гітлерівцями, які відступали, вони були згодом відновлені.

Найдавніший з них – давньоримський Ponte di Pietra, який досі з’єднує Римський театр із центром міста. На щастя, кам’яні блоки та цегли, що знесло в русло річки вибухом, вдалося відновити та використати для реконструкції моста. Інший репрезентативний міст – Scaligero, перед Castelvecchio. Побудований у другій половині XIV століття з трьома нерівними арками, він зазнав тієї ж долі, що і Ponte di Pietra, і також відбудований в 1951 році з оригінальними каменями та цеглою, відновленими на дні Адідже.

Piazza dei Signori та Arche Scaligere

Адміністративна влада Верони завжди була зосереджена на цій прекрасній площі, оточеній монументальними спорудами, з’єднаними між собою аркадами.

У центрі площі вражає велика статуя Данте, яка одразу після вигнання з Флоренції знайшла притулок у Вероні. На площу веде Arco della Costa. Ліворуч знаходиться будівля Domus Nova. За годинниковою стрілкою розмістилися Loggia del Consiglio та Palazzo degli Scaligeri, лордів Верони з 1260 по 1387 рік. Palazzo del Capitanio слідує за кутовою вежею, що домінує над площею, з’єднаною аркою з Palazzo della Ragione. Арка веде до подвір’я Старого ринку з чудовою Scala della Ragione. З Torre dei Lamberti можна помилуватися панорамою площі та дахів Верони. Майже зокрема на площі знаходиться Chiesa di Santa Maria Antica, на подвір’ї якої піднімаються Arche Scaligere. Вражаючий похоронний комплекс – надзвичайний зразок готичної архітектури в Італії. Арки були побудовані для зберігання останків деяких представників родини Скала. Пам’ятники Кангранде I, Мастіно II та Кансіньоріо виділяються своєю монументальністю та оздобленням.

Площа Бра

Площа Бра – одна з найбільших площ у Європі, у формі Арени, прикрашена деякими історичними спорудами. Свою назву площа отримала від німецького слова breit, що означає широка.

На площі Бра є лістон (liston), викладений рожевою мармуровою бруківкою Вальполічелла, тією самою, що використовувалася для побудови римського амфітеатру. На лістоні веронці люблять зустрічатися, гуляти і спілкуватися, перш ніж сісти в барі за чашкою кави або на аперитиві. Ця традиція походить здавна, оскільки ще Гете у своєму нарисі “Подорож до Італії ” писав “… на широкій бруківці Бра ходило безліч людей”. Крім Арени, на площі знаходиться Palazzo della Gran Guardia  Палаццо – місце для проведення виставок і різних заходів та Palazzo Barbieri, резиденція комуни.

Castelvecchio у Вероні

Кангранде зі Скала хотів, щоб Castelvecchio був побудований як охоронна фортеця проти зовнішніх небезпек, які могли прийти з мосту, а також проти можливих повстань населення внаслідок внутрішньої боротьби родини Скалігера.

Ponte Scaligero, із яким він пов’язаний, спроектував Замок через річку, забезпечуючи шлях втечі до сільської місцевості. Як і міст, Замок також зазнав руйнувань. Після падіння влади Скалігері його використовували венеціанці як склад зброї, а під час французького та австрійського панування перетворили в казарму. Замок відреставрували в 1926 році, вилучивши військові елементи та відновивши пізні готичні та ренесансні елементи. Castelvecchio складається з двох частин: у правій – головний двір та парадна площа, у лівій – палац Скалігера, де жили лорди, вузчим подвір’ям та подвійною стіною. У центрі височіє Torre del Mastio, з якої відкривається вид на Ponte Scaligero і ріку Адідже. Сьогодні тут розміщено музей із творами середньовіччя, епохи Відродження та сучасного мистецтва. Музей не дуже великий, але щонайменше 20 шедеврів в ньому експонуються. Серед них – Свята родина Мантенья, Хлопчик з лялечкою Карото, жіночий портрет Рубенса, Мадонна перепелів, приписувана Пісанелло, покаяльник Сан-Джироламо Белліні та багато інших.

Коментарі