Через епідемію коронавірусу по всьому світові не тільки спорожніли церкви та мечеті, а й саме існування деяких релігійних громад виявилося під питанням. У цьому році паломники з різних країн не відвідають Мекку в священний місяць Рамадан, а Ватиканські музеї залишаться зачиненими для мільйонів туристів. Лише попи Московського патріархату, вважаючи себе безсмертними, легковажно закликають прихожан не дослухатися влади та масово нести їм доброхотні подаяння – проте, зараз мова піде не про це.

Церкви на замку, але віра у серцях

Ватикан, розташований в серці Риму, разом з Італією продовжує всі обмеження, викликані епідемією, до початку травня. Це ставить під загрозу фінансове благополуччя держави-міста, керованого Святим престолом. Справа в тому, що основним джерелом доходу Ватикану є знамениті музеї. У цей комплекс входить, наприклад, Сікстинська капела з стельовими розписами Мікеланджело, колекції галерей і залів, створені римськими папами минулого, які містять роботи великих майстрів, зокрема, епохи Ренесансу. Щорічно ці місця відвідують близько шести мільйонів туристів. Вони купують сувеніри, відправляють листівки, замовляють екскурсії.

Але музеї Ватикану, як і загальноіталійські, закриті з початку березня. За даними місцевих ЗМІ, через коронавірус скарбниця недорахується десятків мільйонів євро. Тільки в березні фінансові втрати Святого престолу склали близько 10 млн євро. У квітні, за попередніми підрахунками економістів, вони будуть вдвічі більшими. З огляду на те, що вичерпалося ще одне джерело доходу Ватикану – пожертвування католиків (вони в більшості своїй вже місяць не мають можливості прийти до храмів), економічна ситуація на теренах Святого престолу не вселяє оптимізму.

Італійське інформаційне агентство Ansa повідомляє, що, хоча ніяких офіційних заяв Ватикан із цього приводу не робив, відомо, що адміністрацією вже були прийняті екстрені заходи по обмеженню витрат. Серед них – заморожування контрактів, припинення прийому на роботу нових співробітників та обмеження закупівель необхідного обладнання. Життя в державі-місті завмерло, діяльність відбувається в дистанційному режимі, і навіть Швейцарська гвардія не може покидати меж Ватикану.

Найближчим часом МВС Італії запропонує уряду країни переглянути обмеження на відвідування церков та проведення похоронних церемоній, сказала в інтерв’ю Avvenire в четвер, 23 квітня, глава відомства Лучіана Ламоргезе. Нинішня ситуація, коли через введені внаслідок епідемії заходи участь близьких у похованні не допускається, є «по-людськи неправильною», зазначила політикиня.

Коментарі