Носіння масок та рукавичок – стало трендом 2020 року, а можливо, тенденція збережеться й у 2021-му (якщо планету накриє друга хвиля коронавірусу). Звичайно, ці речі допомагають зберегти здоров’я та навіть життя багатьох людей, але разом з тим неймовірна кількість засобів інфекційного захисту неабияк загрожує екології Землі. Як цій проблемі дають раду у країнах світу?

Способи позбутися сміття: досвід багатьох країн

Одним з неприємних наслідків пандемії коронавірусу стала величезна кількість медичних відходів по всьому світові. В першу чергу, це використані маски і рукавички, які вітер носить по вулицях у містах, а також потенційно небезпечне сміття з лабораторій і лікарень. При цьому, вважають вчені, засоби індивідуального захисту можуть зберігати на собі коронавірус протягом декількох днів. Поширення COVID-19 призвело до того, що кафе і магазини повертаються до використання одноразових пластикових склянок і поліетиленових пакетів навіть у тих країнах, де останні роки від них намагалися відмовлятися.

Згідно з підрахунками природоохоронної організації WWF, навіть якщо один відсоток утилізується неправильно і потрапляє в навколишнє середовище, це означає, що мінімум 10 мільйонів використаних масок забруднюють природу кожного місяця. При цьому тільки Італії на етапі виходу з карантину потрібно, за підрахунками Туринського політехнічного університету, мільярд масок і 500 мільйонів пар рукавичок на місяць. Тим часом захисні маски і рукавички не підлягають переробці.

На даному етапі держави рекомендують утилізувати маски і рукавички за стандартною схемою поводження з медичними відходами. Це означає, що медичні установи повинні поводитися з відходами по тій же інструкції, що і зазвичай, вважаючи використані ЗІЗ і інше сміття потенційно небезпечним, тобто зберігати у запечатаних ємностях для подальшого спалювання. Громадянам же рекомендується відокремлювати потенційно небезпечне сміття, включаючи використані маски і рукавички, і зберігати його окремо в щільно закритих пакетах, а також попереджати комунальні служби про наявність специфічних відходів. Наприклад, так рекомендують робити в деяких населених пунктах США. Як пише на сайті Bloomberg Law експерт Еліс Паффген з американської юридичної фірми Alston and Bird, штати США по-різному регулюють порядок поводження з медичними відходами. Хтось відносить до числа небезпечних тільки ті, які перебували в контакті з хворими на коронавірус, хтось – всі підряд. В штаті Массачусетс вводять штрафи до 5,5 тисячі доларів за неправильно утилізовані ЗІЗ. Однак у повсякденному житті поводження з ними, схоже, неможливо відстежити. Наприклад, гавайські екологи в газеті The garden island скаржаться, що викинуті маски, рукавички та інші ЗІЗ накопичуються уздовж берегової лінії Гавайських островів.

В ОАЕ на початку травня влада заявила, що буде штрафувати на тисячу дірхамів (близько 270 доларів) тих, хто викидає ЗІЗ з автомобілів, відстежуючи порушників за допомогою камер. У китайському місті Ухань під час спалаху коронавірусу навіть побудували завод для переробки та утилізації медичних відходів.

Але якщо медичні організації звикли поводитися з відходами відповідно до встановлених правил, то привчити до цього населення буде, схоже, непросто, оскільки проконтролювати це фактично неможливо. Залишається сподіватися на свідомість громадян.

Коментарі