Нещодавно у історичному центрі Риму будівельники розкопали величезний камінь – як згодом виявилося, він визначав священні кордони древнього міста майже дві тисячі років тому. Валун відрізняється доволі великими розмірами – його висота сягає двох метрів. Зроблено камінь із тонкого вапняку – травертину. Яке значення має цей артефакт для розуміння історії древнього Риму?

Священна нейтральна смуга

За словами британського професора Пітера Уайзмена, цей камінь був один із десятків подібних валунів, котрі визначали римський померіум – священну смугу землі, що знаходилася зсередини і ззовні міських стін, де було заборонено зводити будівлі, орати землю та саджати рослинність. Більше того, на цій території навіть не можна було носити зброю.

Якщо вірити давньоримському праву, все, що знаходилося всередині померіума, було частиною Риму та називалося urbs. Територія, що виходила за межі цього священного місця, іменувалася ager. На величезному камені археологи знайшли напис, який вказує на те, коли було встановлено артефакт. Згідно з інформацією, добутою вченими, Cippus було встановлено у 49 році нашої ери під час розширення імперії Клавдія. На період завершення реконструкції священний прикордонний камінь буде виставлено у музеї Ara Pacis.

Коментарі