Людська діяльність здатна зруйнувати не лише наземну екологію, а й завдати шкоди чистоті підземних печер. Таку версію висунули дослідники університету Південної Флориди у співпраці зі спелеологічним центром Етна, проаналізувавши води карстової системи Монте-Конка на Сицилії.

Експерти виявили, що навіть підземні печери, викопані в самому серці гір, можуть бути забруднені бактеріями зі стічних вод міст та сільськогосподарських районів. Шукаючи зразки під час чотирьох дослідницьких експедицій між 2015 та 2016 роками, геологи та мікробіологи зібрали та проаналізували зразки води, що протікає всередині печер. Їм вдалося зрозуміти, як різні бактерії, присутні в печерних водах, дуже відрізняються одна від одної протягом року, в залежності від мокрого та сухого сезонів. Як пояснено у статті, опублікованій на порталі американського університету, у сухий сезон у цих водах здебільшого присутні бактерії окислювачі сірки, яким вдається вижити завдяки кисню в печерах, і сірководню вод. Ті ж вчені встановили, що після деяких природних атмосферних змін, таких як сильні дощі, відбулася заміна цих бактерій іншими мікроорганізмами. Останні зазвичай живуть на поверхні і переважно ідентифікуються як забруднювачі природнього середовища людиною, включаючи кишкову паличку та інші фекальні бактерії. Крім того, в одному з зразків спостерігали так звані міжсезонні бактерії – окислюючі сірчані бактерії та бактерії, що фіксують азот, визначені у перехід між двома сезонами із забруднювачами людського походження.

З цих результатів дослідників випливає, що забруднення походять з поверхневих вод, які, пройшовши через міські та сільськогосподарські райони, потрапляють у підземну печерну систему. 

“Довготривалий вплив цих бактеріальних забруднень на підземні печери такі як Монте-Конка наразі не відомий. – пояснив один з головних авторів дослідження Медісон Девіс з відділу клітинної біології університету Південної Флориди. – Щоб краще зрозуміти необхідно більше досліджень”.

Коментарі