На тлі розмов та теорій про коронавірус доцільно згадати мор, який косив населення Європи у смутні часи Середньовіччя. Про це дуже докладно написано у труді флорентійського братства Misericordia. Саме його учасники вели облік померлих, записували актуальні медичні рецепти та навіть брали на себе роль лікарів, ризикуючи при цьому власним життям.

Найбільш популярним було цілюще зілля лікаря на ім’я Руффо. Складалося воно з алое-вера, дикого шафрану та смоли мірри. Запивати пігулки рекомендувалося півторалітровою баклагою білого вина. Але біда у тому, що шафран, як і екзотична смола, цінилися у ті часи на вагу золота, тому простий люд використовував рецепт частково, обмежуючись тільки вином, випиваючи його по 1,5 л кожен день. Для тогочасних флорентійських ділків зілля Руффо ставало прекрасним джерелом прибутку, адже продавши всього одну коробочку, можна було купити цілий палац.

Взагалі, будь-які саморобні ліки під час мору користувалися неабияким попитом, тому з чого їх тільки не виготовляли! Іноді додавали навіть розтерті на пил перли або цінну слонову кістку.

Зокрема, шаленої популярності зазнав засіб під назвою terra sigillata. До його складу входило декілька видів подрібнених металів – залізо, алюміній та кремній. А от сліди від «вірменського болюсу» – ще одного чудодійного зілля, залишилися й понині. Продукт виготовляли на основі бурої та жовтої глини, яку використовували не тільки для лікування чуми, але й для малювання. Червоні стіни старовинних будинків у Болоньї тому підтвердження.

Чи допомагали ці ліки – невідомо, але затребуваність їх була дуже великою. Більше того, один із середньовічних засобів у аптеці Santa Maria Novella продають і досі. Це так званий оцет семи злодіїв, яким було рекомендовано протирати тіло, щоб запобігти зараження.

Цікаво, що славнозвісний венеціанський костюм Чумного Лікаря, у Флоренції не набув популярності – тут вважали за краще для захисту окурювати приміщення пахучими речовинами – ялівцем, розмарином, дикою оливою, трояндами і т. ін. Варіант для бідних верств населення – кінський гній.

Висновок єдиний: якщо середньовічними методами побороли чуму – поборемо і коронавірус.

Коментарі