Нещодавно у науковому журналі Environmental Research Letters опублікували результати цікавого дослідження, яке говорить про те, що різкі коливання погоди збільшують ризик виникнення епідемій грипу та інших, ще більш страшних захворювань.

Китайські і американські вчені під керівництвом наукового співробітника Центру досліджень прогнозування океану і атмосфери при Університеті штату Флорида Чжаохуа Ву проаналізували історичні дані по чотирьох країнах – США, Китаю, Італії та Франції, і з’ясували, що сезонні епідемії грипу в цих локаціях посилюються у часи коливаннях погоди, що мають місце в осінні та зимові місяці. Вчені вважають, що така картина є типовою для всіх густонаселених районів середніх широт Північної півкулі.
Автори проаналізували температуру приземного повітря за 7 729 днів в період з 1 січня 1997 року по 28 лютого 2018 року. Паралельно вони провели статистичний аналіз даних по захворюваності грипом з чотирьох країн поспіль за той же проміжок часу.
Попередні дослідження припускали, що найбільш сприятливим сезоном для поширення вірусу грипу є суха і холодна зима, тому глобальне потепління має позитивно позначитися на епідеміологічній ситуації.

Проте, сезон грипу 2017-2018 років, який був одним з найтепліших за всю історію спостережень, став також найбільш смертоносним. Центри з контролю захворюваності повідомили тоді про 186 випадків дитячих смертей. Попередній максимум відмічався під час сезону 2012-2013 років.

Якщо коротко, то вчені майже впевнені – мінливість погоди, яка починається з осені, не дозволяє імунній системі людини пристосуватися до температурних коливань. Таким чином, громадяни починають хворіти ще на початку сезону, а потім активно розносять інфекцію.

Дослідники відзначають, що швидкі і різкі погодні коливання, а також зміщення сезонності, які спостерігаються в різних частинах планети – є наслідками глобальних кліматичних змін. Якщо названі моделі вірні, епідемії грипу і смертність від нього будуть тільки збільшуватися. За оцінками авторів, для Європи цифри з часом можуть досягти 50 відсотків. На практиці це означає, що включення названого показника в моделі розповсюдження грипу може привести до значного поліпшення прогнозів епідемії.

Вчені планують продовжити роботу зі створення схем поширення грипу, які враховують не тільки традиційні медичні показники, а й такі фактори навколишнього середовища.

Коментарі