Всім відомо, що міста Помпеї і Геркуланум загинули в 79 році нашої ери в результаті виверження вулкана Везувій. Це була одна з найжорстокіших катастроф за період існування людства. З того часу до міст, похованих під горами скам’янілого попелу, навідуються вчені, археологи, а віднедавна й спелеологи. Наразі відомо, що італійська група професійних розвідників печер з проекту Cocceius Association, за угодою з дирекцією археологічного парку Archaeological Park of Pompeii, пробралася в підземний світ мертвого міста Помпеї і виявила під ним потужну та добре організовану систему каналів і тунелів.

Про те, що під втраченим полісом знаходяться стародавні комунікації, вчені знали давно. Але масштабні дослідження не проводилися. Результати спелеологи опублікували на сайті проекту Pompeii Sites. Розкопки у сумнозвісному місті ускладнював скам’янілий вулканічний попіл, що покрив його трохи менше 2 000 років тому. Отож дістатися до катакомб було нелегко. Однак спелеологам вдалося це зробити і вони відібрали зразки для дослідження в лабораторних умовах.

Виявилося, що в Помпеях існувала передова на той час система відводу стічних вод. Спелеологи виявили добре організовану і надійно побудовану систему каналів і тунелів, одним із завдань якої було виведення дощової води з міста і скидання її в море, причому процес відбувався досить далеко від берега. Канали тяглися під землею по всьому місту, починаючи з морського порту і закінчуючи стінами імператорської вілли. Судячи з усього, жителі використовували для відводу води глиняні труби. Складна підземна система включала і кілька резервуарів.

В ході дослідження вдалося також встановити, що дренаж будувався в кілька етапів, а у I столітті до нашої ери його було модернізовано. Сталося це в пізній період існування Римської республіки. Третій етап модифікації дренажної системи почався з приходом до влади імператора Августа Октавіана і тривав аж до катастрофи, що сталася в 79 році нашої ери.

Коментарі