За останні тридцять років мережа італійських автомагістралей розросталася все повільніше і лише завдяки приватним власникам.

Італійські автостради найстаріші і найдорожчі у Європі 

За даними ISPRA (Вищий інститут охорони навколишнього середовища та досліджень) за 2018 рік, мережа автомобільних доріг країни була довжиною у 6 943 кілометри. За останні тридцять років (приблизно з 1990 по 2017 рік) побудовано всього 758 нових кілометрів (+ 12,2%), а решта шість тисяч в основному припадає на попередні тридцять років.

Винахід автомобільної дороги часто приписують Італії і, зокрема, П’єро Пурічеллі у 20-х рр. ХХ століття , Проте розростатися автомагістралі почали з 50-х і особливо 1960-х років,  коли була побудована, зокрема, l’Autostrada del Sole. В умовах післявоєнної реконструкції в Італії була створена широкомасштабна мережа автомобільних доріг.

Обігнали інші країни ЄС

Як підкреслюється у доповіді Союзу торгових палат Італії ще у 2011 році, уповільнення будівництва нових автомобільних доріг за останні десятиліття означало, що кілька європейських країн перевершили країну за загальним пробігом. Наразі серед великих європейських країн лише Великобританія має більш скорочену мережу автомобільних доріг, ніж італійська. Натомість у Німеччині, Франції та Іспанії більш сучасні та більш масштабні автомагістралі.

Як зазначає UnionCamere, до 1970-х років Італія мала мережу 3 913 км автомагістралей і була другою після Німеччини, з мережею 6 061 км. З іншого боку, Франція та Іспанія мали у 2,5 і 10 разів бюджет менший за італійський. Потім все змінилося. “Німеччина за період 1970-2008 рр. більше ніж удвічі збільшила свою мережу автомобільних доріг із 6 061 км до 12 645, тоді як Іспанія дала сильний імпульс інвестицій в інфраструктуру, і менше ніж за 40 років вона пройшла шлях з 387 до 13 555 км автомагістралей”, – повідомляє UnionCamere. З іншого боку Італія, після 1980-х років, коли вона досягла 6185 км автомобільних доріг (цифра 1990 р.), рухалася повільно і зараз опиняється зі значним розривом порівняно з іншими великими європейськими країнами.

Необхідні інвестиції

У дослідженні консалтингової фірми Deloitte та Luiss у 2015 році підраховано, що для досягнення середнього рівня в Європі за інфраструктурою, включаючи автомобільну, Італія повинна інвестувати щонайменше 283 мільярди євро. Якщо уявити, що Італія щорічно витрачає на освіту приблизно 60 мільярдів, це приблизно п’ята частина цієї цифри.

Приватні особи

Сьогодні більшість італійських автомобільних мереж передаються в концесію приватним операторам. Autostrade per l’Italia (Aspi) – компанія, підконтрольна Atlantia, яка, в свою чергу, контролюється сім’єю Benetton – приватна власність, яка контролює найбільшу ділянку: приблизно 3020 км, трохи менше семи тисяч. Іншими приватними операторами, які керують більш короткими ділянками, є, наприклад, Consorzio per le autostrade siciliane, Milano Serravalle/Milano Tangenziali, Autovie venete, Autostrada dei Fiori, Società Autostrada Ligure Toscana та інші. Публічне підприємство Anas, яке з січня 2018 року є частиною Ferrovie dello Stato, контролює приблизно 1300 км автомобільних доріг, тобто близько п’ятої частини загальної кількості.

Автомагістральна плата

За поїзду автомагістралями в Італії продовжують існувати найвищі тарифи в Європі. Як підтверджено в аналізі Agi за 2018 рік, здається, що лише у Франції тарифи в середньому вище, ніж в Італії. Натомість у Німеччині, Великобританії, Іспанії, у країнах, які використовують систему “віньєтки”, такі як Австрія та Швейцарія, а також в інших державах, вартість транзиту автострадами, як правило, нижча, ніж в Італії.

Коментарі