Жителі сонячної Італії пишаються своїми сирами, тому в серпні-вересні в деяких регіонах проходять грандіозні фестивалі, на яких гості свята дегустують різні сорти, а сировари діляться досвідом. Асортимент італійських сирів дуже різноманітний – в різних регіонах Апеннінського півострова проводиться більше 400 видів цього продукту. Смакові якості італійських сирів залежать від сировини,  умов вирощування тварин, що дають молоко, клімату, в якому визрівають сири. У північних областях виробляють, переважно, делікатесні італійські м’які сири, в південних – гострі і пряні.

Пармезан – лідер за популярністю серед італійських сирів. Цей твердий сир з красивою золотистою скоринкою виробляють тільки в декількох провінціях регіону Емілія-Романья – Пармі, Болоньї, Реджо-нель-Емілі і Модені. Рецепт пармезану винайшли монахи-бенедиктинці ще в XII столітті – з тих пір ні склад сиру, ні етапи виробництва, ні його смакові якості не змінилися. Для виготовлення використовується молоко найвищої якості, щоб отримати стандартну голову сиру вагою 35-40 кілограмів, необхідно близько 550 літрів сировини. Пармезан володіє приємним солодкуватим смаком і гострим пряним ароматом з горіховими нотками, вживається і як самостійне блюдо, і як необхідний інгредієнт безлічі італійських страв – пасти, піци, супів, салатів.

Горгонзола дуже  шанована сирними гурманами, відома в Італії з IX століття. Його батьківщиною вважається невеличке містечко з однойменною назвою, розташований неподалік від Мілана. Справжня горгонзола готується з молока корів, які пасуться на полонинах П’ємонту і Ломбардії. Особливістю приготування цього сорту італійського сиру є поєднання ранкового і вечірнього молока і його пошарове укладання. Для природного виникнення блакитний цвілі в сирній масі робляться проколи. Термін дозрівання горгонзоли коливається від 2 до 6 місяців, м’який варіант сиру виходить вже через 2-3 місяці, більш пряний – через 4-6 місяців.

Моцарелла – італійський м’який сир, що виготовляється з буйволиного молока. Традиційна моцарелла виготовляється з молока чорних буйволиць, але сучасні виробники, в зв’язку зі зменшенням поголів’я цих тварин, допускають використання в якості сировини суміші буйволиного і коров’ячого молока. Цей сир відрізняється особливою тягучою текстурою, одержуваної в процесі варіння сирної маси і її подальшого вимішування. Моцарелла визріває дуже швидко – від 1 до 3 днів. У магазинах можна зустріти моцарелу кількох видів – це можуть бути кульки різного розміру або косички. Зустрічається і підкопченим моцарелла.

Коментарі