Це древнє італійське місто згадується ще в “Енеїді” Вергілія. Історія Тіволі, розташованого у регіоні Лаціо, неподалік від Риму, сягає тисячі років. 

Сучасний Тіволі славиться своїми Terme di Albule і трьома віллами: villa d’Este, villa Adriana і villa Gregoriana. 

Найбільшої уваги серед трьох віл заслуговує villa d’Este. Для цього є три причини. 

1. На початку ХХ століття її малював знаний український художник Іван Труш. Тут він побував під час свого творчого перебування у Римі. 

2. Villa D’Este – один із символів епохи італійського Відродження, об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

3. Villa D’Este з її парковою територією, чудовими фонтанами входить у список вісімнадцяти найкрасивіших парків світу. 

Villa D’Este постала не без сприяння нащадків іспанського роду Борджіа, а саме кардинала Іполіто ІІ д’Есте, внука злочинного та розбещеного папи Олександра VІ Борджіа від його доньки Лукреції. Попри криваві злочини, злодіяння та інцест папа Олександр VІ, правління якого затьмарило папський авторитет та авторитет католицької церкви, відзначився й меценацтвом діяльності уславлених італійських митців Рафаеля та Мікеланджело.

У середині ХVІ століття вілла д’Есте, як решта резиденцій Іполіто, функціонувала як осередок культурного життя. Тут зустрічалися літератори, поети, музиканти. Увага надавалася всьому ― декоруванню приміщень, костюмам, предметам домашнього побуту, прибиранню столів, посуду.

Вілла д’Есте епохи Відродження ― це і розкіш палацових фресок у залах Благородства, Слави, Полювання, і розкіш паркової території, що акцентується на статуях, потічках, каскадах, фонтанах. Фонтанне мистецтво вілли опісля розширив кардинал Алессандро д’Есте.

За життя кардинала Іполіто ІІ д’Есте група митців прикрасила зали вілли фламандськими гобеленами, іспанськими розписами з золота та срібла на шкірі, античними статуями з колекції кардинала. Однак ця багата колекція античності і прикрас втрачена в довгий період запустіння вілли у ХVІІІ столітті. Залишилися лише фрески та ліпнина.

Алея ста фонтанів із барельєфами на теми з поеми Овідія «Метаморфози», фонтан «Рометта» ― символічне зображення семи пагорбів Риму із його визначними пам’ятками Колізеєм і Пантеоном, фонтан «Органа» ― справжні театральні ігри води.

Коментарі