Італія прапор

Державний прапор Італії, il Tricolore, як його любовно називають самі італійці, – один з головних із символів держави, поряд з гімном. Триколір з вертикальними смугами зеленого, білого і червоного кольорів з’явився набагато раніше самої держави.

Гімн Італії

Хто придумав Прапор Італії?

Історія створення італійського il Tricolore починається в кінці XVII століття. Два студента – Луїджі Дзамбоні (Luigi Zamboni) і Джованні Баттіста Де Роландіс (Giovanni Battista De Rolandis) – вели боротьбу за незалежність Болоньї, в той час перебувала під владою Святого престолу.

Луїджі Дзамбоні Джованні Баттіста Де Роландіс
Джованні Баттіста Де Роландіс і Луїджі Дзамбоні

Восени 1794 року ці фірми підняли бунт. За деякими даними, за заворушеннями стояв Наполеон Бонапарт, який готував вторгнення на Апенніни. В якості розпізнавального знака повсталі використовували кокарди зелено-біло-червоного кольору, схожі на знак революційної Франції. Синій колір на них був замінений зеленим, які уособлюють надію. Але надіям бунтарів тоді не судилося збутися. Повстання придушили папські гвардійці, а для призвідників історія закінчилася сумно. Луїджі Дзамбоні повісився в камері, не витримавши жорстоких катувань, а Джованні Баттіста Де Роландіс був публічно страчений. Пам’ять мучеників революції увічнив Наполеон. Одним з перших указів в окупованій Болоньї, він повелів перепоховати організаторів бунту на горі Мантаньола (Montagnola). Наполеон завершив справу революціонерів: ліквідував владу Святого престолу і визнав вільну Ціспаданскую республіку, як васала бонапартистської Франції. Прапор студентського повстання стало офіційним символом нової держави. Смуги на ньому були горизонтальні, а в центрі зображено герб. Звідси «ростуть ноги» популярного міфу, що прапор Італії придумав особисто Бонапарт.

Королівський штандарт

У 1797 році Наполеон об’єднав Ціспаданскую і транспаданском республіки в Цизальпинскую, а штандарт придбав звичний нам вид з вертикальними смугами тих же кольорів. За основу був узятий прапор Франції.

Цизальпинска респкбліка
Прапор Цизальпинскої респкбліки

Через п’ять років Цизальпинская республіка (Repubblica Cisalpina, 1797-1802) стала Італійської (Repubblica Italiana, 1802-1805), а її прапор зазнало серйозних змін. Розфарбування залишилася без зміни, але смуги змінили квадрати: на тлі червоного кольору білий ромб з зеленим квадратом усередині.

Прапор Італії 1802 - 1805
Прапор Італії 1802 – 1805

У 1804 році вектор розвитку країни змінився: Наполеон перетворив республіку в королівство. Зміни знайшли відображення в геральдиці – на державному штандарт з’явився імператорський орел Італії.

імператорський орел на прапорі Італії 1804 рік
імператорський орел на прапорі Італії 1804 рік

Минуло ще десять років, Наполеон був повалений, а історія його імперії закінчилася. Італія знову втратила єдність, а разом з ним і королівське знамено.

Національний символ

Незважаючи на роздробленість, зелено-біло-червоне полотнище залишилося знаком національного об’єднання Рісорджіменто (il risorgimento – відродження, оновлення). Відлуння наполеонівського прапора і його кольору продовжували жити в геральдиці італійських земель. Сардинський варіант триколора – синьо-червоний герб Сардинії і корона на тлі зеленої, білої і червоної смуг – став державним для всього Королівства Італія (1861-1946) саме тому, що лідер визвольного руху проти австрійської окупації Джузеппе Гарібальді (Giuseppe Garibaldi) був родом саме з цього острова і йшов з однодумцями в бій під прапором рідного Сардинського королівства.

Сардинський варіант прапора Італії 1861 - 1946
Сардинський варіант прапора Італії 1861 – 1946

Роки Другої Світової війни відзначені недовгим існуванням на півночі Апеннінського півострова фашистської Італійської республіки.

Прапор фашисько Італійської Респкбліки
Прапор фашисько Італійської Респкбліки

Її символ – все той же триколор, з римським орлом в середині. Із закінченням світової війни прапор Італії втратив герб і набув сучасного вигляду, затверджений Конституцією 1947 року.

Прапор Італії 1947 року
Прапор Італії 1947 року

Що означають кольори, триколір?

Прапор Італії, згідно з Конституцією 1947, має такі кольори: «зелений», «білий», «червоний».

Прапр Італії
Прапр Італії картинка

До початку XXI століття про більш точному визначенні відтінків ніхто не замислювався. Але з розвитком цифрового друку і комп’ютерного дизайну встав це питання стало актуальним. Кольори знайшли цифрове кодування і точний опис. В офіційних документах розфарбування прапора по системі Pantone описується тепер так: Scarlet Red ( «Червоний»), Fern Green ( «Зелений папороть»), Bright White ( «Яскравий Білий»). Відповідно до загальноприйнятої версії значення кольорів таке: зелений символізує надію, білий – традиційно вважають кольором віри, а червоний уособлює любов. Самі італійці іронізують, що розфарбування їх прапора – просто данина національної кухні: червоний – це томати, білий – сир моцарелла, а зелений – салат. В Україні таке трактування символу країни, яка подарувала світові піцу і пасту, теж дуже популярна.

розфарбування Італійського прапора - данина національної кухні
розфарбування Італійського прапора – данина національної кухні

Похожі прапори до італійського прапора

Триколори деяких країн дуже схожі на італійський. Прапори Мексики та Італії часто плутають між собою. Розфарбування у них ідентична, але у Мексики в центрі зображено герб, який використовується не завжди.

Мексиканьський прапор схожий до Італійського
Мексиканьський прапор схожий до Італійського

Герб не використовується на військово-морському прапорі Мексики, що унеможливило твердження італійського триколора універсальним національним символом, як це реалізовано у Франції. Рідше плутанина виникає з триколором Ірландії. Різниця між штандартами країн – в кольорі останньої смуги: червоного кольору – у Італії, оранжевого кольору – у Ірландії.

прапор Ірландії схожий до Італійського
прапор Ірландії схожий до Італійського

Щоб їх розрізнити, досить згадати, що руде волосся дуже поширені в Ірландії. Розфарбування не єдина відмінність: у Ірландії триколор більш квадратний. Ще один схожий державний символ – у Угорщині.

Угорський прапор подібний на Італійський
Угорський прапор подібний на Італійський

Штаби тих самих квітів на штандарті Угорщини розташовані горизонтально, розфарбування яскравіша, а співвідношення сторін у триколора Угорщини таке ж, як у Ірландії (2: 1). Серед інших країн, чиї прапори схожі на італійський: Кот-д’Івуар, Індія і Нігер.

Прапори Кот-д'Івуар, Індія і Нігер, схожість на Італійський
Прапори Кот-д’Івуар, Індія і Нігер, схожість на Італійський

Мало хто з країн можуть похвалитися такою ж любов’ю до національного символу, як у жителів Апеннін. День національного прапора (Festa del tricolore) відзначається в Італії 7 січня і має велике значення для італійців. У цей святковий день вони прикрашають триколорами свої будинки і носять одяг тих же кольорів.

Герб Італії

Герб Республіки Італії є її офіційним символом з 5 травня 1948 року.

Емблема містить білу п’ятикутну зірку з червоними краями, накладену на зубчасте колесо з п’ятьма спицями, що стоїть між оливковою гілкою зліва і дубовою справа. Зелені гілки пов’язані разом червоною стрічкою з написом «Італійська Республіка» (італ. REPVBBLICA ITALIANA) великими білими літерами.

Основний елемент – п’ятикутна зірка – стародавній символ Італії, що означає захист нації відома як Stellone d’Italia. Використовувалася на гербі королівства Італії з 1890 року. Зубчасте колесо означає першу статтю конституції, де сказано «Італія – демократична республіка, заснована працею». Оливкова гілка означає мир, внутрішній і зовнішній. Як написано в ст. 11 конституції «Італія відкидає війну як інструмент агресії». Дубова гілка означає силу і гідність італійських людей. Разом оливкова і дубова гілка характеризують краєвид Італії.

Коментарі