Італійська мова є двадцять першою мовою в світі за чисельністю людей, що говорять на ній в усьому світі: носіїв італійської мови, за оцінками сайту Ethnologue, близько 63 мільйонів чоловік. Проте, не дивлячись на те, що італійська менш поширена в світі, але вважається одною з найбільш важливих мов на планеті, завдяки італійській культурній спадщині, мільйонам людей, які говорять на ній.

Те, що італійська походить від латинської – науково встановлений факт. Однак, італійська зародилася не з класичної латинської, а від так званої вульгарної латині (latino volgare), на якій говорили солдати, селяни і мешканці римських провінцій. У класичній латині, наприклад, слово “голова” звучить як “капут” (caput). Італійське ж слово “теста” (testa) походить від латинського слова “Testam”, що в класичній латині означає “глиняний горщик”. Це слово використовували в жартівливому тоні в вульгарній латині саме для позначення голови.

На цьому еволюція італійського не закінчилася: до вульгарної латині домісилися мови окупантів Італії (франків, готів). Так виникла мова “il volgare”, яка після довгої еволюції подарувала світу прекрасну італійську мову. Першим культурним діячем, який запропонував замінити латину на загальновживаний в той період в Італії ” il volgare ” став Данте Аліг’єрі, піднявши питання в своїй роботі “Про народне красномовство” (1303-1305).

А який же найстаріший документ на італійській мові? Це нотаріальний акт Placito Capuano, 960 рік, де з’являються деякі словосполучення на ” il volgare “, в документі майже повністю складеному на латинській мові. Однак найстаріше письмове свідчення використання “вульгарної” італійської мови знаходиться на стіні в катакомбах Commodilla (вулиця Семи церков в Римі) – воно походить від VI-IX ст і є закликом “не розповідати секрети вголос” (ймовірно, звернення до членів релігійної громади, яких закликали читати молитви тихим голосом).

В Італії настільки багато діалектів, що, згідно з італійською енциклопедією Treccani, їх навіть важко підрахувати. Для зручності вчені ділять Італію на три основних діалектних області, де лінія Ла Спеція-Ріміні відокремлює північну область від центральної, яка, в свою чергу, відокремлена від південної лінією Рим-Анкона.

В Італії також існують місцеві мови, від яких плетуться різні діалекти. За даними сайту Ethnologue, найбільш поширеним є неаполітанська – на ньому в якості першої мови говорять 5,7 мільйона італійців. Далі йдуть сицилійська (4,7 мільйона людей), венеціанська (3,8 мільйона), ломбардська (3,6 млн), п’емонтська (1,6 млн). Найменше в Італії говорять молізанською (всього 1000 чоловік).

У рік заснування Королівства Італії (1861), 80% італійців були неграмотні і лише 8,9 осіб на тисячу людей закінчили початкову школу. Рівно через сто років, в 1961 році, число неписьменних італійців становило менше 9%. У 1971 році ця цифра впала до трохи більше 5%. У 2001 році, за даними Istat, показник склав 2%.

Згідно з дослідженнями лінгвіста Тулліо Де Мауро мовній уніфікації з моменту утворення Королівства Італії послужило не тільки обов’язкове навчання в школі на флорентійському діалекті італійської мови, прийнятому за стандарт, а й кілька інших факторів: преса, імміграція, бюрократія, армія (обов’язкова військова служба) і урбанізація . Війна також внесла свій вклад: солдати на фронті були змушені говорити на італійській мові, щоб зрозуміти один одного. Пізніше чималу роль в поширенні італійської зіграли радіо та телебачення.

Італійська мова, якій вчать у італійській школі, вважається загальноприйнятим стандартом (Italiano standard), проте в побуті серед населення Італії і особливо молоді більш широко поширений “neoitaliano” або розмовна італійська, не завжди “поважаюча” правила граматики).

У 1964 році Пазоліні передрікав появу неоітальянскої мови (neoitaliano), заснованої на синтаксичних спрощеннях, втрати багатьох латинських конструкцій і використанні багатьох технологічних термінів. Це був плід – на його думку – гегемонії буржуазної і індустріальної культури в Північній Італії.

Наскільки важко вивчити італійську мову іноземцю? “На італійській мові, – повідомляє BBC, – більшість слів читаються, як пишуться, і написане слово виглядає аналогічно тому, як воно звучить. Вимова ясна, чітка, інтонація – співуча, що робить звуки простотими. Іменники в італійському можуть бути лише чоловічої або жіночої статі, тому прикметники повинні узгоджуватися з ними. Для кожного італійського дієслова в різних часах існують шість закінчень. Хоча деякі особливості італійської мови можуть здатися складними, на перший погляд, достатньо вивчити і зрозуміти деякі прості правила, щоб мати можливість вільно спілкуватися на італійській в різних ситуаціях “.

Коментарі