При розмові про Італію як країну напоїв, усім одразу ж спадає на думку італійське вино. І мало кому з туристів відомо, що в Італії виготовляють ще й дуже смачне крафтове пиво (birra artigianale). Я для себе різновиди і смаки італійського крафтового пива відкрила на восьмому році проживання в Італії, коли, під час роботи в аналітичному міжнародному проекті, відвідувала численні підприємства, де його варять. 

Чому за кордоном так мало відомо про італійське крафтове пиво? Усе дуже просто: його історія не така давня як, скажімо, у німецького. Ще в середині 90-х років минулого століття якісного італійського пива не існувало. Сьогодні ж мікропивоварні та пивоварні в Італії народжуються як гриби, а крафтове пиво все частіше зустрічаються не тільки в спеціалізованих місцях, таких як паби та пивні магазини, а й у винних барах та ресторанах високого рівня. В останніх головні шеф-кухарі до традиційного винного списку меню давно додали ще й пивний. Крафтове пиво стало головним героєм багатьох численних заходів, таких як громадські дегустації, курси культури та великі національні й міжнародні фестивалі, які приваблюють натовпи любителів пива.

В Італії народження крафтового пива має точну дату – 1996 рік. Тоді одночасно запрацювали шість маленьких пивоварних заводів: італійська пивоварня Лураго Мариноне в районі Комо (il Birrificio Italiano di Lurago Marinone), пивоварня Ламбрате в Мілані (il Birrificio Lambrate di Milano), Баладін в Піоццо біля воріт Лангхе (Le Baladin a Piozzo alle porte delle Langhe), Беба Вільяр Пероса (ТО) (Beba di Villar Perosa (TO), пивоварня Мастро в Падуї (Mastro Birraio di Padova) і, більш географічно відокремлена, пивоварня Лаціо Турбаччі (Turbacci), яка відкрилася в Ментані, біля воріт Риму.

Історичні джерела вказують й на деякі короткі ініціативи пивоваріння початку 1980-х. Піонерами в цій галузі були Пеппініелло Еспозіто (Peppiniello Esposito) з Сорренто, який відкрив пивоварню Св. Йосифа (birreria St Josef’s) ще в 1980 році (сьогодні святий Іоанн (St John’s) та брати Орадіні (Oradini) в Торболе на озері Гарда. У той час чимало бюрократичних проблем створював регуляторний вакуум, а разом із ним – відсутність мережі конкретних постачальників для кустарного каналу (заводи, сировина, технічна допомога). Та й споживач, який не надто просунувся, перетворив ці перші героїчні ініціативи на метеорити.

Сприятливий час настав наприкінці 90-х рр. ХХ століття. Насамперед, зрушення відбулося на законодавчому рівні – легалізація виробництва пива ручної роботи для некомерційних цілей (1995 р.). Далі своє слово сказав Інтернет, підтримуючи обмін інформацією між майбутніми пивоварами. До того ж, італійці ставали дедалі цікавішими та відкритішими до якісних продуктів. Хвиля пабів поширилася, завдяки деяким просунутим знавцям стилю та розвитку пивної культури. Зародився кращий клімат, який стимулював заповзятливих пивоварів, що йшли слідами першопрохідців, створивши віртуозне коло, яке призвело до високих темпів зростання. В експлуатації запрацювало понад 750 мікропивоварних заводів (близько 1300, якщо зараховувати також фірми пива). Іноді це по-справжньому мікроскопічні за обсягом виробництва та розмірами компанії, які виробляють пиво, більш-менш вільно переосмислюючи традиційні типології основних країн-виробників.

Пиво “Зроблене в Італії”, вироблене з вітчизняного солоду та хмелю, проявляється новими видами, такими як каштан, спелта, фрукти, пов’язані зі світом вина. Тридцять видів пива вариться з каштану. Кожне з них відрізняється тим, що воно – з місцевих сортів каштанів, приготовлених по-різному: сухі, смажені, копчені тощо. Італійське крафтове пиво має також різні сорти високоякісного фруктового, пов’язаного з вином, витриманого в дубових бочках, або виготовленого з додаванням виноградного сусла чи броджене з дріжджами вина або  шампанського.

Сьогодні налічується близько 850 виробників із власним заводом між мікропивоварнями та пивоварнями, хоча більше зосереджені на півночі країни, проте працюють на всій території Італії, включаючи острови.

Коментарі