Починаючи з 2020 року щорічно 25 березня Італія вшановуватиме свого національного пророка Данте. Рішення про це прийнято Радою міністрів за пропозицією міністра культури Даріо Франческіні.

Цікаво, що датою для святкування обрано не день народження Данте (13 липня), а день початку паломництва у потойбіччя в його найвідомішому творі “Божественній комедії”.

Великий італійській поет та прозаїк ХІІІ століття, уродженець Флоренції Данте Аліг’єрі вписав своє ім’я у вітчизняну та світову літературу як автор “Божественної комедії”. Навколо цього його твору сучасний американський письменник Ден Браун закрутив сюжет свого роману “Інферно”, у якому людство мало б загинути від штучно створеного смертельного вірусу. “Божественна комедія” Данте належить до тих творів світової літературної спадщини, над живучістю яких не владні століття. А разом із твором безсмертне й ім’я його автора.

Ім’я Данте Аліг’єрі отримало Товариство, засноване у 1889 році Джозео Кардуччі для захисту ідентичності емігрантів у світі. Воно працює в цьому напрямку вже 130 років і на сьогодні має близько 400 комітетів та багато шкіл. Місією Товариства залишається викладання італійської мови не тільки емігрантам та їх дітям, а й тим, кого приваблює італійська мова та життя.

Данте став символом “італійського світу” задовго до політичного об’єднання країни. У своїй “Божественній комедії” він певним чином створив символ “передбачення” позитивних відносин між минулим і майбутнім: поет описує Чистилище, надаючи в літературній формі сподівання на можливість “виправити” помилки.  

Данте створив бачення більш справедливої ​​та позитивної картини людства. Це “італійське” бачення в глибокому розумінні. 

Клаудіо Маразіні, президент Accademia della Crusca, зазначає, що Данте перебуває з Шекспіром у так званому “західному поетичному каноні”.  Однак його необхідно пізнати краще, адже літературне багатство творчості Данте не закінчується і не синтезується. Воно як Біблія, яку треба читати і перечитувати: тоді відкриваються нові повідомлення та значення. 

Паоло Ді Стефано, письменник і журналіст, у якого народилася ідея вшанування Данте 25 березня зазначає, що цей день буде важливим для Данте Аліг’єрі і для прихильників захисту італійської культури у світі. 

“Це буде перш за все “партія” для італійців і для тих, хто з симпатією дивиться на “італійський світ” у всій його глибині. Цей світ також живе за межами півострова. Наша мова не гегемонічна, не нав’язує себе, але приваблює: вона об’єднує безліч закордонних “частин Італії”.

Данте не лише символ Італії.  Він – всесвітній голос і всесвітня спадщина. Данте не лише синтез середньовіччя, але й передчувач гуманізму ще до Петрарки, а також пророк майбутнього з сучасним баченням існування у симбіозі життя і мистецтва.

Коментарі