Val di Fassa охоплює найефектніші панорами Трентино-Альто-Адідже. Тут варто побувати хоча б раз у житті, аби законсервувати цю мандрівку у пам’яті як один із незабутніх спогадів. 

Val di Fassa – це незабутні казкові панорами, що, безсумнівно, робить його одним з найпопулярніших туристичних місць у всьому Трентино-Альто-Адідже.

Val di Fassa простягається приблизно на 20 км за течією річки Avisio, яка народжується серед льоду Marmolada і досягає Moena. На висоті від 1500 до 1200 метрів над рівнем моря Val di Fassa включає в себе сім муніципалітетів: Canazei, Campitello di Fassa, Mazzin, Pozza di Fassa, Vigo di Fassa, Soraga e Moena. Місцевість обрамлена деякими з найкрасивіших скельних груп білого доломіту. Це Marmolada, групи Sella, il Catinaccio, il Sassolungo і il Pordoi. Усі характеризуються явищем, відомим як “ladino”, рожевого відтінку.

Що подивитись у Moena

Moena – одна з найвідоміших областей, що складається з алювіального басейну, оточеного доломітовими групами. Місцевість, де панує мир і людина живе в ідеальній гармонії з природою. Moena становить частину території Ladinia, зони, в якій розмовляли давньою мовою ladino, що передувала багатьом сучасним італійським діалектам. Навіть сьогодні можна почути, як хтось із центру розмовляє нею, отримавши її знання у спадок від минулих поколінь.

Рекоструйована та розширена Chiesa di San Vigilio, безумовно, одне з місць для відвідування в Moena. Храм характеризується трьома нефами та містить твори трентінського живописця у стилі бароко Валентино Ровізі. Тут ним створена вівтарна частина церкви та фреска на склепінні каплиці Кармін.

Проте першою зоною, яка привертає увагу туристів, є саме історичне село. Тут розташовано багато будинків у ідеальному стилі Ladino, з древніми алеями, які ведуть до пізнання схованих поміж насадженнями куточків.

Існує багато типових на смак продуктів, таких як смердючий сир Moena. Інший сир цієї місцевості – “cuore di Fassa”. Для його виготовлення використовується тільки молоко від корів з долини. А speck Трентіно, куплений в цій місцевості, розкриває справжній смак цього продукту, який дуже відрізняється від того, що ми звикли купувати в супермаркеті. Нарешті, спробуйте Schuttelbrot – диск хрусткого хліба, що випікається згідно з популярними традиціями, багатий спеціями, включаючи фенхель.

Що подивитися у Soraga

Soraga – найдавніше село в Val di Fassa, якому все ще вдається зберегати свої ладінські характеристики недоторканими, незважаючи на те, що воно приймає зміни, продиктовані часом. На мові ladino назва села означає “супер вода”. Ймовірно, пов’язана з водами річки Avisio, що утворює озеро Soraga. Це одне з місць для відвідування в цій частині Val di Fassa. Штучне озеро Soraga створене завдяки перегороджуючій течії річки Avisio та завдяки греблі Pezzè.

Через Soraga проходить знаменита велодоріжка Доломітів, яка перетинає всю Val di Fassa та Val di Fiemme. Ця велосипедна “страда” розтягнулася на цілих 45 км, від Alba di Canazei до Molina di Fiemme – довгий маршрут, який може відвернути багатьох туристів повторити його. З цієї причини було створено послугу Bike Express Fassa Fiemme, яка пропонує три щоденні послуги, щоб повернути тих, хто зацікавився початковою точкою.

Багатьох туристів приваблює chiesa della Madonna dell’Immacolata, особливо легендою щодо її заснування. Коли мешканці Soraga вирішили побудувати помісну церкву, вони вирішили, що її місцерозташування буде визначено навмання. Двох волів запрягли до воза і відпустили у вільний хід. Храм спопудили на тому місці, де тварини вирішили зупинитися – на вершині пагорба.

Що подивитися у Canazei

Розташований на висоті 1465 метрів над рівнем моря Canazei – один із тридцяти найвищих муніципалітетів Італії, що займає перше місце серед різних сіл Val di Fassa. Кожен, хто сюди потрапляє, не може не відвідати цього місця. Canazei – справжній торговий центр, який пропонує туристам широкий вибір одягу для гір та модного вбрання, не забуваючи про місцеві промисли. У цій місцевості знаходиться Sia di Penia – остання гідравлічна пилорама, венеціанського типу, яка ще працює у Val di Fassa.

Згідно з місцевими документами, вона датується 16 століттям. Пилорама працює  сьогодні і її можна подивитися як ззовні, так і всередині. Для відвідання її всередині необхідно замовити екскурсію, що триває близько години.

На вулицях центру можна скуштувати Bales, знаний також як Canederli. Це – типові фаршировані фрикадельки, у вигляді гуляшу, зупи на основі м’яса. Заслуговують на увагу гурманів також місцеві страви Cajoncìe – равіолі у вигляді півмісяця та десерти – Strudel і Fortaie.

Доріжки Val di Fassa

Любителі довгих прогулянок і походів можуть спробувати свої сили на чудових стежках, таких як Viel dal Pan, що гарантує відвідування Marmolada та Lago di Fedaia. Шлях має давнє походження і його назва означає “шлях хліба”. Якщо сьогодні це особливо популярне туристичне місце, то колись його відвідували торговці, які їхали з Val di Fassa до Val Cordevole. Тривалий час він був покинутий і знову відкритий для публіки на початку 1900-х рр. Канатною дорогою можна добратися до Pecol.

Тут канатна дорога веде до Col dei Rosc. Щоб збагатити свою екскурсію та враження по цих прекрасних місцях, вартує проїхатися і канатною дорогою Pecol Dei Ross, завдяки якій можна дістатися притулку Fredarola. Ще один рекомендований шлях  Val Cotrin ідеально підходить для сімейних виїздів з дітьми. Рухаючись вперед, ви опинитесь в оточенні незабутніх пейзажних скарбів. Якщо потрібно залишити авто, з готельної зони можна скористатися гірськолижними підйомниками Ciampac. Маршрут починається прямо на вулиці Cotrin (звідси і назва).

Починається одразу в гору, кількома різними серпантинами, в оточенні лісів. Приблизно через годину ходьби дорога виводить у Vial Cotrin, де починається справжній шлях на рівнині, оточеній квітковими луками.

Тераса Доломітів

Аби сповна насолодитися видами, ознайомитися з історичними пам’ятками, надихатися гірським повітрям та скуштувати місцевих страв, відвідування Val di Fassa варто планувати на кілька днів.

Passo Pordoi знаходиться приблизно в п’ятнадцяти хвилинах їзди від Canazei. Тут можна помилуватися ландшафтом завдяки Панорамній точці Sass Pordoi на висоті 2950 метрів. Це – знаменита Тераса Доломітів, місце цілковитого спокою, за крок до неба. Всього за чотири хвилини сучасна канатна дорога, слідуючи за вертикальною стіною Sass Pordoi, виводить на висоту до 3 тисяч метрів над рівнем моря.

У давнину Sass Pordoi був дном споконвічного океану. Ландшафт докорінно змінився тисячі років тому. Гігантський океан зник назавжди, залишивши свої незаперечні сліди на скелястих стінах.

Тут також народилася одна з найвідоміших легенд у Трентіно, про Ч’ямбопліна. Йдеться про молодого пастора, який безумно закохався у Донну Ченіну. Ця молода дівчина жила на схилах Pordoi. Із-за неї пастор покинув своє місто. Проте він так сильно страждав від ностальгії, що йому довелося повертатися назад. Після повернення він виявив, що Canazei змінився. Тому знову вирушив у звротню дорогу до своєї красуні, розпочавши довгу подорож, повну небезпек, між орками, бандитами та магічними істотами.

Як дістатися до Val di Fassa

З Верони можна їхати по автостраді A22 Autostrada del Brennero на виїзд Egna-Ora. Щоб дістатися до Val di Fassa, необхідно їхати дорогою 48, у напрямку до Canazei. 

З півночі також можна вибрати автомагістраль A22 Brenner із виїздом на Bolzano Nord і прямувати дорогою 241 до Vigo di Fassa. Далі – дорога 48, до Canazei.

Щодо автомагістралі Venezia-Ponte delle Alpi, то виїзд – Belluno, далі за вказівниками на Agordo і далі на Falcade. До Moena можна дістатися через перевал Passo San Pellegrino.

Коментарі