Оливкова олія має дуже давнє походження. Оливкові дерева та оливкова олія описані та оспівані багатьма письменниками, поетами, художниками. Блаженне оливкове дерево та його гілочки згадуються також у письменнах Старого Завіту та Корану. Для приготування страв оливкову олію застосовували з давніх давен, перетворивши її на основний інгредієнт знаменитої середземноморської дієти. Як приправа, під час приготування страв, вона здатна надавати іншим інгредієнтам особливого аромату. 

Історія оливкової олії

Перші оливкові дерева росли в східному Середземномор’ї, найбільше в Ізраїлі. Однак першими оливкову олію почали виробляти греки, а за ними – римляни. В Італії оливкову олію виробляють з восьмого століття до нашої ери, коли Греція колонізувала південну Італію, оливкова олія корисна також для мозгу. За дуже короткий час, у тому числі завдяки сприятливому м’якому клімату, виробництво оливкової олії в Італії почало керувати всією економікою. Народилися перші класифікації та були створені перші посади спеціалізованих продавців. Після падіння Римської імперії, що призвело до варварських навал, період занепаду, який позначився на країні, позначився і на поширенні оливкової олії. Значно пізніше венеціанські купці разом з флорентійськими та генуезькими перевезли її на Схід та в Північну Європу. Відтоді італійська оливкова олія стала відомою. 

Після Апульї та Тоскани, третім регіоном із виробництва олії оливкової стала Умбрія, перетворившись у найбільш розвинену виробничу зону Італії. 

Яка ціна оливкової олії

Оливкова олія – продукт дорогий. І її надто низька ціна є ознакою, відповідно, низької якості, що впливає на такі характеристики як смак, аромат, щільність. 

Ціна оливкової олії extra vergine залежить і відрізняється не лише від методу її виробництва, а й від однієї марки до іншої. У різних магазинах вона коливається від 3 євро за пляшку і вище.

Як отримуєтся оливкова олія?

Олію отримують при пресуванні оливок із вилученням олеїнової кислоти з плодів оливкових дерев. Якість олії визначається з урахуванням трьох основних факторів: густоти оливкових дерев при одному вирощуванні, способів збирання оливок і, нарешті, методології, якою відбувається стадія пресування.

Чому італійська олія вартує дороще?

Якість італійської оливкової олії вища за оливкову олію, яка виробляється в Туреччині або Іспанії. Причина в тому, що в іноземних культиваціях оливкові дерева висаджують на коротші відстані, ніж в Італії: в Іспанії в гектарі землі 2000 рослин, на відміну від 200 в Італії. Тому оливкова олія з інших країн завжди матиме нижчу ціну, ніж оливкова олія, вироблена в Італії.

Як вижимають оливки, і як це вліяє на ціну?

Іншим фактором, який визначає вартість олії, є збір. Якщо це відбувається вручну, якість кожного фрукта буде краще збережена. Однак її остаточну ціну оливкової олії визначає метод, яким віджимають оливки. Існує два типи віджимання: гаряче і холодне. В Італії найбільше використовується гаряче, при якому оливки нагріваються.

Варто економити на оливковій олії?

Ціна оливкової олії змінюється залежно від усіх цих особливостей. Очевидно, що продукт з дуже низькою ціною ніколи не матиме високої якості. Справді смачна оливкова олія коштує від 8 євро.

При купівлі оливкової олії необхідно завжди звертати увагу на етикетку, щоб знати, звідки вона походить і як її виготовляли.

Оливкова олія чи оливкова олія extra vergine?

Різниця між сортами оливкової олії

Перш, ніж зрозуміти різницю між оливковою олією і оливковою олією extra vergine, необхідно зрозуміти поняття “кислотність олії”. Оскільки різні комерційні класифікації складаються на основі відсоткового ступеня місткості олеїнової кислоти.

Як вліяє кислотність на якість оливкової олії?

Чим кислотніша олія, тим менше вона якісно хороша. Кислотність не визначається хімічним аналізом. Олія з високою кислотністю матиме прогірклий смак.

Олія, виготовлена з доброго врожаю цілих здорових оливок, характеризується зниженою кислотністю, не плутати з ароматом. Олія з поганого урожаю або з оливок, попсованих комахами, атмосферними чинниками та ін. відзначається більш високою кислотністю. 

Щодо різниці між оливковою олією extra vergine та оливковою олією, у першій рівень кислотності повинен бути нижчим 0,8% (0,8 г на 100 г), у другій – не більше 1% (1 г на 100 г).

Чим відрізняются сорти оливкової олії?

Але важлива відмінність полягає в тому, що оливкова олія extra vergine отримується безпосередньо з оливок механічними процесами, зокрема, на заводах з пресування. Натомість оливкова олія – це олія, яка містить виключно оливкові олії, які пройшли процес рафінування, і олії, отримані безпосередньо з оливок. Це результат змішування між ректифікованою олією, яка пройшла хімічний / фізичний процес, спрямований на усунення хімічних та органолептичних дефектів, і олією vergine. Законодавством не встановлена ​​мінімальна кількість олії vergine, яка повинна бути включена до суміші. Зазвичай це мінімальний відсоток, достатній для кольору, запаху та смаку олії.

Про користь оливкової олії на здоров’я читайте у статті

Коментарі