У Сіетлі розпочинаються тестування протикоронавірусної вакцини на 45 здорових молодих добровольцях з різними дозами, спільно розробленими Nih та біотехнологічним стартапом штату Massachusetts Moderna. Про це повідомив чиновник Національного інституту охорони здоров’я (Nih), який фінансує дослідження, що проводиться у Вашингтоні, дослідницькому інституті охорони здоров’я в Сіетлі.

Вакцина, як сказано в прес-релізі компанії, називається mRna-1273.  Метою є перевірка, чи вакцина не виявляє значних побічних ефектів.  Якщо все пройде успішно, це стане абсолютним рекордом: 3-4 місяці на розробку та застосування нової вакцини (у випадку Sars вакцина була розроблена через 20 місяців).

Однак чиновники охорони здоров’я США підтверджують, що для перевірки будь-яких потенційних вакцин знадобиться від одного року до 18 місяців.

Оскільки випадки Covid-19 продовжують зростати, список компаній, які гарячково працюють над пошуком вакцини, зростає.

І дослідження проти коронавірусу використовують різні підходи, включаючи більш сучасні та менш тестовані.  Оскільки генетичний код Sars-CoV-2 відомий, його фактично можна реконструювати, не використовуючи оригінал. Тож деякі вчені відбирають невеликі ділянки генетичного коронавірусного коду і вставляють його в інші абсолютно нешкідливі віруси.  Інші групи використовують фрагменти сировинного генетичного коду (ДНК або РНК залежно від підходу), які після введення повинні почати виробляти фрагменти вірусних білків, з якими імунна система може навчитися боротися.

Окрім Moderna Pharmaceuticals, яка використовує білковий комплекс S (вірусний білок Spike S), такий як кодовані вакцини проти коронавірусів, що відповідають за респіраторний синдром Близького Сходу (Mers) та сильний гострий респіраторний синдром (Sars) – також Inovio Pharmaceuticals у своєму штабі  Сан-Дієго вже розпочав доклінічні випробування та дрібне виробництво вакцини на основі ДНК. Компанія планує розпочати клінічні випробування в США, Китаї та Південній Кореї у квітні на загальну кількість 3000 доз і очікувати перших результатів восени. Мета полягає в тому, щоб до кінця року було готово 1 мільйон вакцин для подальших клінічних або невідкладних досліджень. У цій галузі працює також Австралійський університет Квінсленду (який, як і дві американські компанії, фінансується Cepi, Coalition for epidemic preparedness innovations (Коаліція з інновацій щодо готовності до епідемії), а з минулого лютого 27 ізраїльських вчених з дослідницького інституту Мігала також оголосили про готовність виробляти пероральну вакцину протягом наступних 8-10 тижнів, як тільки буде отримано схвалення безпеки (протягом 90 днів).  І тоді, не в певному порядку за часом та терапією /вакцинами, є багатонаціональні компанії з наркотиків, такі як Gsk, J&J, Sanofi та Takeda, та біотехнологія Regeneron Pharmaceuticals та Vir Biotechnology.

Синтетична біологія

Але ті, хто вважає, що вчені можуть зробити навіть краще, ніж те, що є зараз, – це Bill e Melinda Gates Foundation e il National Institutes of Health americano (Фонд Білла і Мелінди Гейтс та Американський національний інститут здоров’я).  Якщо, як видається, замість того, щоб зникнути як Sars, вірус Covid-19 стане постійною частиною всесвітньої мікробної мінагерії, знадобиться новий підхід, якась модульна платформа, яка також буде використовуватися для можливих майбутніх пандемій.

 Як каже Ніл Кінг, дослідник Вашингтонського університету, “знав, що буде ще одна коронавірусна епідемія” після Sars e Mers” і буде ще одна опісля”, яка завжди може виходити з цього сімейства вірусів. Нам потрібна універсальна коронавірусна вакцина”.  У синтетичній біології сподіваються практично швидше зібрати потенційні вакцини та здатні реагувати на вірусні мутації. З цією метою дослідники за допомогою комп’ютера розробляють нові самостійно зібрані білкові наночастинки, “всіяні” антигенами. Якщо випробування на тваринах за допомогою першої вакцини наночастинок є показовими, це може бути більш сильним, ніж старомодні вірусні вакцини, такі як грип.

Білки як Лего

Використовуючи алгоритм проектування білка, вчені могли насправді визначити, що, наприклад, наночастинка діаметром 25 нанометрів, яка складається з 60 однакових шматочків ідеально підходить для стимулювання імунітету (імунна система людини розвинулася для інтерпретації повторювані розташування молекул як ознака небезпеки). Перетворення наночастинок в серцевину вакцини також має ряд переваг: це зменшує або усуває потребу в ад’юванті (інгредієнті, що підвищує імунну відповідь). Оскільки наночастинок достатньо самих по собі, атака антигенів на цей субстрат робить весь комплекс настільки толерантним до тепла, що не потребує охолодження (вирішальна характеристика для вакцин, що поширюються у бідних країнах). Наночастинка може бути всіяна антигенами різних вірусів, які могли б навіть отримати вакцину проти “пан-коронавірусу”.