Зі шкільних часів ми звикли проводити роботу над помилками – це дозволяє не допускати їх у подальшому. Але у реальному житті такі методи не завжди працюють – іноді висновки робити запізно. У випадку з небувалою венеціанською повінню це твердження вірне, як ніколи.

Зараз градус стихії значно знизився і світ спостерігає за першою реакцією вчених на екстраординарну подію. Зокрема, Альвізе Папа – провідний фахівець з центру метеорологічних прогнозів та моніторингу поведінки повеней, вважає, що катастрофу спричинили не локальні, а глобальні фактори. А саме, загальнопланетарне потепління клімату, у тому числі викликане нерозумною техногенною діяльністю людства. Пан Альвізе наголошує, що погодні умови у різних регіонах Землі давно складаються вкрай небезпечно – це можуть засвідчити співробітники багатьох метеорологічних станцій планети. Але того, що сталося у Венеції, ніхто не очікував – адже за два століття поспіль вода ніколи не підіймалася вище 140 см. Повінь перевершила всі можливі прогнози – за чотири дні рівень три рази перевищив позначку 180 см.

До загрозливої ситуації, по словам Альвізе Папа, призвели не тільки зміни клімату у цілому, але й невдалий збіг погодних обставин, що склалися на континенті. Їх спричинили два потужних антициклона, які одночасно затрималися над Східною Європою. У результаті виникла своєрідна атмосферна воронка над Адріатичним морем, звідки на протязі двох тижнів постійно дули холодні вітри. Подібна ситуація сама по собі є аномальною, але в ніч на вівторок її ще більше погіршив циклон, що сформувався над дельтою ріки По та набув максимальної потужності у Венеціанській лагуні. Названі обставини спровокували вкрай низький тиск та пориви крижаного вітру.

Висновок очевидний: якщо за останні двісті років подібне жодного разу не фіксувалося, то з кліматом планети явно коїться щось незрозуміле і треба більш уважно вивчати це питання. Взагалі, фахівець радить бути напоготові, тому що подібне з великою вірогідністю може дуже скоро повторитися.