“З Росії з любов’ю” – під такою назвою з Російської Федерації до Італії прибула гуманітарна допомога для боротьби з коронавірусом. 

ПОГЛЯД La Stampa

Як пише італійська газета La Stampa, посилаючись на власні джерела серед високих посадовців та у Генштабі збройних сил Італії, більша частина “допомоги”, яку Росія привезла 14-ма літаками до країни-члена НАТО, ні на що не годиться. “80% надісланого Росією це абсолютно непотрібні або мало потрібні Італії речі. Словом, це не більше, ніж прикриття”, – цитує газета своє джерело. Прикриття для російської спецоперації, справжня мета якої невідома.

Росіяни привезли в Італію автомобілі та засоби для дезінфекції, польову лабораторію для стерилізації і тому подібне. Увесь цей, за великим рахунком, непотріб з помпою доправили на військовий аеродром Пратіка ді Маре, а потім колонами військових автомобілів з російськими прапорами повезли через всю Італію за 600 кілометрів до найбільш ураженого епідемією міста Бергамо. Усе під об’єктивами телекамер і у супроводі коментарів медіа та політиків про Росію, яка, на відміну від Заходу та ЄС, “не покинула італійців у скрутну хвилину”. 

Але головне – до Бергамо разом з “гумконвоєм” прибули близько сотні російських військових на чолі з генералом Сергієм Кікотем. Він знаний тим, що всупереч доказам міжнародних організацій доводив, що друг Росії Башар Асад не використовував у Сирії хімічну зброю.

“Всією цією операцією керує Міністерство оборони Росії, а не охорони здоров’я. Це генерали, полковники, майори, генерал-лейтенанти, які раніше були задіяні у військових операціях в Африці, де бактеріологічна війна поєднувалася з операціями російської розвідки”, – пише La Stampa.

Російських військових, за даними газети, поселяють у казармах італійської армії в Бергамо – кричуще рішення як для країни-члена НАТО, яке неможливо було б уявити не в умовах пандемії. 

Усе це відбувається з дозволу італійського прем’єра Конте, який 21 березня розмовляв телефоном з Путіним. Про що саме вони домовилися і чому Конте пустив російських військових до Італії, залишається загадкою. 

ВЕРСІЯ Formiche.net

“Москва в Італії – це військова операція. У формі. Без зайвих слів”, – так “гуманітарну допомогу з Росії” для подолання пандемії коронавірусу  Formiche.net описує втаємничене дипломатичне джерело високого рівня.

Військові – це рука Кремля, яка керує гуманітарною допомогою? – розмірковує видання. Надіслали вантажні літаки IL76, кілька лікарів зі спеціалізованих відділень армії, мобільні підрозділи для стримування бактеріологічних загроз, засоби для санітарії ґрунту, а потім невідому кількість технічних працівників (читайте солдатів).

Російський контингент розрізав півострів на шість сотень кілометрів, проходячи від Пратіка ді Маре до Бергамо, першої діючої зони. Операцією керує генерал Сергій Кікот, заступник командира відділу хімічної, радіологічної, біологічної оборони російської армії. Щоб швидко уявити, експерт – один з офіцерів, який протягом багатьох років несе відповідальність за звільнення сирійського раша Башара Асада щодо використання хімічної зброї проти своїх громадян. 

“Cкільки солдатів прибуло з Росії до Італії? – Задається питанням Formiche.net –  Ця цифра недоступна і не зрозуміло, чи буде про неї відомо. Інші сумніви щодо корисності прибулої допомоги. З самого початку на Formiche.net ми підкреслили, як засоби для очищення ґрунту, наприклад, діятимуть відповідно до практики, яку I’ISS не вважає дійсною у боротьбі проти SarsCoV2.

Марна, неефективна техніка, можливо, корисніша як привід для позначення присутності”.

Прихід військових вирішився волею Володимира Путіна, який переконав  прем’єр-міністра Джузеппе Конте під час тривалого телефонного дзвінка 21 березня. Прем’єр-міністр Італії бореться з надзвичайною ситуацією в історії країни, і, можливо, з цієї причини він також прийняв пропозицію (порожню?). Розмова з Путіним була закритою. Згідно з інформацією, доступною на Formiche.net,  Конте попередив би уряд: спершу оборона, потім іноземці. Але інше поінформоване джерело повідомило, що “Путін не дав подробиць, і я боюся, що їх ніхто не просив”. “Однак важко подумати, що президент Росії діяв без плану, – розмірковує Formiche.net. – Кремлівський сайт одразу опублікував інформацію про відправлення транспортних засобів та військових, тоді як Palazzo Chigi цього не зробив.

“Гра” росіян в Італії – для внутрішнього використання, оскільки у Путіна є подвійна пов’язана потреба: з одного боку, він намагається широко розрекламувати власні дії, щоб відвернути увагу від епідемії в своїй країні, одночасно представляючи себе як самарійський та харизматичний міжнародний лідер перед своїми громадянами – яких 22 квітня буде покликано проголосувати за зміну конституції, яка може утримати його при владі після 2024 року.

На геополітичному рівні це може бути пов’язано з можливістю скористатися становищем, де фаза надзвичайних ситуацій може послабити захисні сили країни. Путін шукає простір між європейською діалектикою та спорідненими з нею тертями. І знаходить поле в такій країні, як Італія, де дебати вже затьмарені навколо китайської допомоги та занадто великою забудькуватістю адміністраторів і політиків щодо підтримки, яку також надає США. У цьому контексті Італія, постраждала від епідемії, стає конкуренцією між державами, змаганням, в якому Москва не хоче залишатися позаду.  Можливо, особливо щодо Китаю”.

Коментарі