В Італії спалахнув скандал навколо знаменитої картини Рафаеля «Портрет Лева X з кардиналами Джуліо Медічі і Луїджі Россі»: науковий комітет флорентійської Галереї Уффіці у повному складі пішов у відставку в знак протесту проти рішення експонувати шедевр на виставці в Римі, присвяченій 500-річчю від дня смерті великого живописця.

Члени наукового комітету галереї, призначені до цього органу високими інстанціями: від Мінкультури Італії до мерії Флоренції, категорично відмовилися підтримати відправку до столиці цієї картини. При цьому експерти нагадали, що в грудні минулого року полотно включене у список 24 творів мистецтва, які ні за яких обставин не можуть залишати стіни всесвітньо відомого музею. Таке рішення пов’язане з сучасним станом художніх шедеврів.

Мистецтвознавці заявили, що існування комітету не має сенсу, бо думку його учасників ніхто не бере до уваги. Саме так вони пояснили свою масову відставку. Крім того, члени комітету твердять – тільки зі ЗМІ несподівано дізналися, що картина вже знаходиться у виставковому залі в Римі. Про відставку науковий комітет повідомив офіційним листом.

Директор Галереї Уффіці Ейке Шмідт, який взяв участь в презентації виставки в Римі, не згоден з думкою експертів. Він підкреслив, що портрет пензля Рафаеля був спеціально відреставрований напередодні ювілею і в даний час знаходиться у відмінному стані. Він заявив, що виставка не може обійтися без портрета Лева X – шедевра, який прекрасно переніс подорож до Вічного міста.

Виставка з нагоди 500-річчя від дня смерті Рафаеля повинна відкрити свої двері для публіки 5 березня в знаменитій римській галереї «Скудерії дель Квірінале», що знаходиться по сусідству з палацом президента Італії. Очікується, що глава держави Серджо Маттарелла візьме участь в церемонії урочистого відкриття цієї експозиції, яка готувалася протягом трьох останніх років. Шедеври на виставку передали багато музеїв світу, при цьому майже чверть картин належать Галереї Уффіці.

Коментарі