Італійські виробники рису б’ють тривогу: після повернення європейських мит на трав’янисту рослину з Південно-Східної Азії надходить нова загроза. 

Спершу мова велася про туніську олію, тепер про бірманський рис. Італійському продовольчому світу, зокрема, рисовим виробникам, надходить нова загроза з  Південно-Східної Азії.

Чому так відбувається? Рік тому Європейський Союз знову ввів тарифи на імпорт рису з довгого зерна з Камбоджі і, точно, з М’янми, більше відомої як Бірманія – південно-східна азіатська нація, у яку входить більше ста етнічних груп, яка сусідить з Індією, Бангладешем, Китаєм, Лаосом, Таіландом. 

На початку 2018 року масовий прихід на ринок Старого континенту азіатського рису притис багатьох італійських фермерів до стіни і створив величезні економічні труднощі. Це фактично спровокувало нездорову “конкуренцію” на італійський арборіо. Як згадує видання Il Sole 24 Ore, ціна знизилася від 70 до 30 євро за 100 кг.

Довідка

Рис arborio – це особливий сорт рису, широко застосовуваний при приготуванні різотто, що отримав свою назву від муніципалітету Арборіо, у провінції Верчеллі, у долині По (Pianura Padana), де його було селекціоновано.

Із митом у розмірі 17,5 євро за 100 кг у 2019 році ситуація для італійських виробників покращилася. Проте, не зважаючи на те, що імпорт так званого “riso indica” минулого року знизився на 30%, італійські органи не повинні втрачати пильності. Адже для Італії рис є одним із основних продуктів в агропродовольчому секторі. Зауважмо, що Італія виробляє 50% усього європейського рису, експортуючи 60% своєї продукції за кордон.

Італійські рисові поля залишаються насторожі. Причину пояснив Емануель Оккі, відповідальний за рис в італійській агрокультурній асоціації Coldiretti: “Європа з санкціями заблокувала прибуття “riso indica”, але М’янма також є великим виробником японських сортів”. Таким чином відбулася атака на ЄС і Італію рисом арборіо.

Тільки но довгий рис був заблокований, М’янма висипала у ЄС увесь свій арборіо. Не витримуючи конкуренції, італійські виробники почали знижувати ціни: з п’ятдесяти євро за кожну сотню кілограмів дійшли до сорока.

Як зазначає Емануель Оккі, імпорт “японського” рису з М’янми зріс на 300%. Із цим питанням італійський уряд звернувся до комісії ЄС, а міністр сільського господарства Тереза ​​Белланова мала б попросити високих посадовців із Брюсселя запровадити мито також на “японський”  рис. А допоки проблема не вирішена італійські виробники рису продовжують вести цю битву самостійно.