Нещодавно у Італії було проведено національне експертне оцінювання знань та умінь школярів, після чого було оприлюднено перші висновки. Вони виявилися вкрай невтішними. За інформацією Mediaset, тестування виявило, що тільки три чверті італійських учнів у віці біля 15 років здатні не тільки автоматично читати текст, але й адекватно сприймати його і розуміти прочитане.

Цікаве спостереження фахівців: підлітки північних провінцій країни на 10 % краще справилися з поданими завданнями, ніж їх однолітки з південних регіонів. Загалом незалежне оцінювання продемонструвало, що приблизно чверть італійських учнів не тільки не розуміють більшість запропонованих текстів, але й не мають базових знань з математики, не дотягуючи навіть до початкового рівня.

Подібні результати насторожують, адже розуміння прочитаного – неодмінна умова ефективної освіти. Під усвідомленням тексту мається на увазі встановлення логічних зв’язків між предметами та подіями. Без цього неможливий достатній когнітивний (розумовий, пізнавальний) розвиток школяра. По суті, книга – це інструмент для зчитування інформації, спосіб засвоєння нового. Тому метою сучасних освітніх закладів є не елементарне накопичення учнями бази знань, а формування навичок самостійного навчання, де книга відіграє роль тої самої «вудки», яку дають школярам замість готової риби.

Схоже, для чверті італійських підлітків, «риболовля» поки що не вдалася, але посадовці Міністерства освіти не полишають надії!

Коментарі