Щонайменше 105 тунелів, що перебувають у підпорядкуванні Aspi, не відповідають вимогам. До них додаються ще дев’яносто, якими керують інші компанії. 90% тунелів потребують модернізації. 

Два місяці тому, перед обвалом тунелю Берте (Bertè) на А26, Рада громадських робіт (технічний орган Міністерства інфраструктури) надіслала лист керівництву MIT, до Autostrade per l’Italia, Vigili del Fuoco і до Provveditorati dell’Opere pubbliche, щоб повідомити про 105 галерей, що знаходяться у групі ризику. Звіт з’явився серед матеріалів, вилучених під час розслідування щодо моста Моранді (Ponte Morandi). Але є й дев’яносто інших небезпечних тунелів, розкиданих по мережі автомобільних доріг, якими керують інші компанії.

“Тунелі не відповідають європейській директиві 2004 року”, – зазначається у звіті технічного органу ministero di Piazzale di Porta Pia, що свідчить про їх неналежне управління Aspi та іншими компаніями. 

До прикладу, усі тунелі на відстані понад 500 метрів становлять небезпеку аварій або обвалень: вони не містять гідроізоляції та підлягають проникненню води. У них відсутні: системи безпеки; аварійні смуги та маршрути евакуації; відеоспостереження; датчики виявлення диму та пожежної сигналізації; фари дальнього світла у випадку евакуації; повітряний простір; керівник, який здійснює перевірки. Тобто вони не відповідають нормам європейської директиви 54 від 2004 року про мінімальні вимоги безпеки, згідно з якою вимоги необхідно було виконати до квітня 2019 року.

Розслідування розпочато прокуратурою Генуї після обвалу на А26. Звіт Вищої ради громадських робіт походив із документів, вилучених Генуезькою прокуратурою щодо розслідування обвалу мосту Моранді. У даний час досьє закінчилося розслідуванням, яке було відкрито після обвалу в тунелі Берте на А26, що відбувся 30 грудня. На щастя у момент обвалу в тунелі не було автівок.

“Обвалилося дві з половиною тонни бетону, які могли б стати причиною іншої масової автокатастрофи, такої як міст Моранді”, – зазначає головний прокурор Франческо Коцці. Натомість Aspi говорив лише про падіння “ондуліна та частин штукатурки”. Аварія сталася 30 грудня. Проте лист від технічного органу MIT, який просив привести тунелі до норми та тим часом знизити плату за дорогу і сповільнити швидкість, був надісланий 7 листопада 2019 року.

Насправді, те, що вже було виявлено під час розслідування на мості Моранді, також з’являється у розслідуванні обвалу на А26. Компанія, якій Autostrade per l’Italia довірила управління, тобто Spea, яка є підлеглою Atlantia Group, до якої також належить Aspi, “пом’якшила” звіти про загальний стан тунелів, тим самим фальсифікувавши їх. Система, ймовірно, закрила очі, аби заощадити на витратах на обслуговування.

“Aspi проводить модернізацію існуючого обладнання у 90% тунелів, що перебувають у її підпорядкуванні. – Про це йдеться у звіті Вищої ради громадських робіт. – Решта 10% очікують тендерів на проведення робіт”.  Тим часом Aspi вказує, що у квітні 2019 року вже повідомила MIT перелік компенсаційних заходів, прийнятих для модернізації обладнання тунелів, які належать трансєвропейським коридорам. І зазначає, що заходи, передбачені законодавством ЄС, не стосуються структурної безпеки тунелів.

Коментарі