Італійський ринок праці ніколи не відрізнявся особливою гнучкістю, а з приходом випробування у вигляді пандемії, його, як пророкують фахівці, очікують нові потрясіння і революційні зміни. За даними опитування, проведеного італійським дослідницьким центром Swg через місяць після оголошення загальнонаціонального карантину, 44 % респондентів побоюються втратити робоче місце. А згідно з розрахунками Goldman Sachs, в результаті припинення економічної діяльності та різкого падіння ВВП в найближчі місяці рівень безробіття в Італії може збільшитися на 17 %.

Фахівці нарозхват та атракціон небаченої щедрості

Рекрутингові компанії діляться своїми думками про те, які вакансії виявилися найбільш затребуваними в період пандемії. За спостереженнями одного з найбільших на Апеннінах агентств з підбору персоналу – Adecco Group, в березні попитом серед роботодавців користувалися вакансії, які мають безпосереднє відношення до НС: лікарі і медсестри (за останні 10 років в Італії скоротили 46 тисяч фахівців медичного сектору), фармацевти, завскладами, завідувачі сортуванням онлайн-замовлень, транспортники, логісти, а також прибиральники, що займаються дезінфекцією приміщень, і співробітники кол-центрів.

Є ще одна вакансія, яка несподівано стала затребуваною на італійському ринку праці в зв’язку з закриттям кордонів – це сезонні робітники. За розрахунками сільськогосподарської асоціації Coldiretti, країна гостро потребує 200 тисяч осіб, які допоможуть прибрати дозрілий урожай.

Щодо зарплат, то про їх метаморфози в період пандемії не беруться висловлюватися навіть самі досвідчені експерти – дуже вже турбулентна складається ситуація. Але власники деяких приватних компаній вирішили заохотити своїх співробітників, які продовжують виходити на роботу в ці непевні часи. Найбільш щедрими з них, мабуть, виявилися Джованні і Джанлука Рана, яким належить великий бізнес з виробництва свіжої пасти і равіолі. Вони збільшили зарплати робітникам на своїх підприємствах аж на 25 %.

Кількість надомних робітників може збільшитися

Тим часом в Італії, судячи з усього, намічається цікавий тренд, який може безпосередньо позначитися на рівні доходів громадян. З’ясовується, що далеко не всі з тих, хто перейшов на віддалену роботу в умовах карантину, бажають повернутися в офіс. Опитування, проведене IZI у співпраці з Comin Partners, показало, що майже 80 % жителів Італії, які працюють дома, позитивно оцінюють такий режим, а 37 % готові відмовитися від частини своєї зарплатні, щоб продовжити роботу в віддаленому форматі. Більше третини респондентів пояснили, що економлять час, який зазвичай витрачали для поїздок на роботу і пошуків парковки, в той час як майже 15 % зізнаються, що такий спосіб заробітку звільняє їх від транспортних витрат. Влада поки офіційно не відреагувала на ці дані, але іноді висуваються потенційні пропозиції про симбіоз дистанційної та офісної роботи, починаючи з державних установ.

Коментарі