На планеті багато країн, економічна стабільність яких базується на видобутку та реалізації нафти. Довготривалий карантин кардинально змінив ситуацію – наразі деякі держави готові доплачувати, аби тільки позбутися надлишків нафти, яку вже не вміщують навіть резервні сховища. Професійні аналітики прогнозують колапс системи буквально через лічені дні. Чи є вихід з глухого кута?

Кому нафту? Дешево, майже даром!

Всі ємкості для нафти переповняться в найближчі два тижні, прогнозує Goldman Sachs. Йдеться як про наземні сховища, так і про танкери. Чи допоможе нафтовикам угода ОПЕК +, яка вступила у силу в п’ятницю, і що буде з цінами на нафту та курсом валют?

Минулий квітень виявився найважчим місяцем в історії нафтової індустрії. Попит на чорне золото обвалився через різке зниження економічної активності в усіх розвинених країнах на тлі пандемії коронавірусу і масових карантинних заходів. Однак в травні галузь зіткнеться зі ще однією проблемою – нафту ніде зберігати.

Минулого тижня Південна Корея повідомила, що її нафтосховища переповнені. Аналогічна ситуація і з береговими резервуарами Сінгапуру, а в Індії нафтопереробні заводи вже задіяли 95 % потужностей для зберігання. До цього результату швидко наближається Європа: поставки нафти в Німеччину, Францію, Італію, Іспанію і Великобританію перевищують попит на 50 млн барелів на тиждень. Американський нафтовий хаб поінформував, що його сховища заповнені на 81 %.

«Скоро настане сумна розв’язка. До неї залишилися не місяці, а тижні»

Такий висновок робить голова торгових операцій одного з найбільших сировинних трейдерів світу Gunvor Group Торбйорн Торнквіст. Фахівці Oilx, дослідницької компанії, яка аналізує супутникові дані, налаштовані більш оптимістично: на їх думку, ємностей вистачить ще на п’ять-шість тижнів, а «засіки» переповняться тільки на початку червня.

Між тим, танкери вже давно використовують як плавучі сховища. За оцінками Saudi Aramco, саме цю функцію зараз виконує кожен десятий супертанкер, здатний брати на борт до двох мільйонів барелів. Тільки в акваторії Сінгапуру дрейфує 160 таких сховищ, біля узбережжя Каліфорнії – приблизно 40, біля берегів Північно-Західної Європи – 30. Всього для зберігання нафти використовуються 350 супертанкерів по всьому світові. Але плавучі ємності теж закінчуються.

Перспектива одна – зупинка нафтової галузі. Там, де це неможливо, доведеться або доплачувати споживачам за купівлю нафти, або просто спалювати її. Саме тому наразі всі надії покладаються на угоду ОПЕК +. З п’ятниці глобальний добовий нафтовидобуток урізали на майже 10 млн барелів. Однак аналітики кажуть: цього мало. За підрахунками Goldman Sachs, до середини травня попит впаде на 18 млн барелів, тобто дисбаланс нікуди не подінеться.

Ситуація почне поліпшуватися лише у другому півріччі, а влітку навіть виникне дефіцит, оскільки карантин в розвинених країнах скасують, і попит на паливо різко зросте.

Коментарі