Мармурову голову Августа, першого Римського імператора, нещодавно знайшли в Ізернії, древньому місті у регіоні Молізе. Тут активно ведуться розкопки та реставраційні роботи. Саме під час реставрації середньовічної стіни, яка впала з причини сильних злив у 2013 році, і був знайдений артефакт.

Неймовірне везіння вчених

Мармурову голову імператора знайшла археолог Франческо Джанкола. Вона й зробила сенсаційне відкриття: 35-сантиметровий артефакт – не що інше, як фрагмент двометрової статуї, яку було створено у період між 20-м роком до нашої ери та 10-м роком нашої ери.

Такої знахідки ніхто не очікував – це сталося випадково. Джанкола проводила роботи на замовлення муніципалітету Ізернії, аж раптом під час розкопок земля змінила колір. Археологи продовжили копати, аж поки з-під землі не з’явився фрагмент мармуру. Франческо Джанкола відразу впізнала артефакт – це була голова імператора (жінка орієнтувалася на волосся, форму та розріз очей).

Археологи в буквальному сенсі плакали з радощів, адже такого відкриття ніхто не очікував. Швидше за все, голова була відділена від тулубу, а мармур, який використовувався для виготовлення статуї, практично не відрізнявся від того, з яким полюбляв працювати художник епохи Відродження Мікеланджело. Тому, ймовірно, це сам Август Октавіан, що став першим імператором Риму у 27 році до нашої ери.

Взагалі, місто Ізернія, яке колись населяли самніти, а пізніше воно стало римською колонією, у часи Другої світової війни було зруйноване. Пізніше місто відбудували та почали проводити розкопки. У різні часи тут знаходили середньовічні надгробки та теракотові артефакти. Август побудував імперію, що простягалася від Британії до Єгипту, а на смертному одрі він говорив: «Я знайшов Рим побудованим з цегли, а залишив його мармуровим».

Коментарі