Як кажуть, немає погано, щоб на добре не вийшло. Зокрема, добрим у пандемії в Італії є те, що в країні вперше з 2012 року відбудеться масова легалізація мігрантів, які тривалий час жили і працювали в країні незаконно. Основна причина легалізації – соціальне забезпечення та охорона здоров’я працівників. Однак стосуватиметься це не всіх іммігрантів. Подавати запит на отримання тимчасового дозволу на проживання (permesso di sodiggiorno) можуть лише працівники сектору сільського господарства, а також доглядачі та домашні працівники.

Політична угода про регуляризацію робітників-іммігрантів прийнята разом із розробкою економічних заходів на 55 мільярдів євро підтримки населення і підприємств, потерпілих внаслідок пандемії.

“Це не” амністія”, а процедура виникнення та регуляризації, яка, як і те, що було зроблено іншими урядами, вмикає маяк щодо трудових відносин та нерегулярних іммігрантів, на яких, можливо, зараз ми не можемо мати персональних даних, даних про соціальне забезпечення та охорону здоров’я”, – зазначила міністр внутрішніх справ Лучана Ламоргезе в інтерв’ю виданню Corriere della Sera. За її словами, урядова постанова про фазу 2 регулює 200 000 іммігрантів.

Робочі сектори у полі регуляризації

Трудовими секторами, для яких застосовується регуляризація, є: сільське господарство, розведення, тваринництво, рибальство, аквакультура, допомога людям із захворюваннями або обмеженими можливостями, які обмежують самодостатність та домашня робота.

Як працює регуляризація?

Для подолання надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я роботодавці, які працевлаштували іноземних громадян із закінченням строку проживання, зможуть вимагати їх легалізації і встановлення підзаконного трудового договору. Цей захід стосується також появи незадекларованої роботи для італійських робітників, які раніше працювали нелегально.

Усі особи, які були фотоідентифіковані до 8 березня 2020 року або можуть заявити, що постійно проживали в Італії до цієї дати, отримають можливість легалізації.

Дозвіл на тимчасове проживання

Іноземці, які мають дозвіл на проживання, термін дії якого закінчився з 31 жовтня 2019 року або термін дії якого закінчується, і які не виїхали з країни до 8 березня 2020 року, зможуть подати заяву на отримання дозволу на тимчасове проживання для пошуку роботи. Дозвіл на тимчасове проживання може тривати від трьох до шести місяців.

Якщо іноземці, які подають заявку, знаходять роботу, дозвіл на тимчасове проживання перетворюється на чотиримісячний дозвіл на проживання. Тим не менше ті, хто його запитує, повинен продемонструвати, що раніше вже працював у професійних секторах, на які поширюється дія указу.

Питання: коли і як

Усі заявки мають бути подані з 1 червня по 15 липня. Якщо роботодавець подає заяву, йому доведеться сплатити одноразовий внесок у розмірі 400 євро за кожного працівника. Якщо, з іншого боку, іноземець подає заявку, йому доведеться заплатити 160 євро.

Причини виключення

Заявки роботодавців, засуджених раніше за сприяння нелегальній імміграції чи поневоленню, незаконному посередництву та експлуатації роботи, або якщо працівників не буде наймано після регуляризації, буде відхилено.

Іноземці, яким накладено наказ про висилку, виключаються. Не підпадають під дію указу також засуджені безстроково за один із злочинів, передбачених статтею 380 Кримінального кодексу, за злочини проти особистої свободи, за торгівлю наркотиками, за експлуатацію проституції для сприяння імміграції чи нелегальній еміграції. 

Коментарі