Існує десять поведінкових проявів, які ви постійно повторюєте, не підозрюючи, що демонструєте погану вихованість.  

Іронія в тому, що так поводиться щоденно майже кожен із нас. І ми навіть не здогадуємося, що це є свідченням поганої вихованості та не припустимо у колах високоінтелігентних людей та високосвітської публіки. 

1. Бажати “Buon appetito!” 

Дивно, правда ж?! Ми завжди бажаємо один одному “Buon appetito!” (“Смачного!”) перед обідом чи вечерею. І що ж в цьому поганого?

Річ у тім, що, обідаючи чи вечеряючи з кимось (навіть якщо це лише одна людина) головним задоволенням для нас повинно бути товариство тієї людини. І аж ніяк не зосередженість на смачних стравах. 

2. Стукатися чарками та говорити: “cin-cin”

Насамперед, не варто стукатися чарками, келихами чи склянками, оскільки дзвін скла вважається не надто елегантним жестом.

А далі ще цікавіше – ніколи не варто говорити “cin-cin”! 

Виявляється, таке звичне для італійців “cin-cin”! означає зовсім не побажання доброго здоров’я. Ці два маленьких слова китайського походження (ch’ing ch’ing) і перекладаються як “будь ласка, моліться”. 

Ця фраза була використана моряками Кантона як сердечне, але жартівливе привітання, пов’язане з гарним настроєм пиття. Прибувши в європейські порти завдяки торгівлі, чужинське “cin-cin”! поширилося всюди. І Італія не стала винятком.

3. Просити сіль

Поганою вихованістю вважається просити сіль за столом. Не тому, що таке прохання приховує невдоволення смаком страви. Насправді етикет знайшов у цьому зовсім інше пояснення – економічне. 

Колись сіль була найціннішим “статком”. Якщо хтось за столом просив сіль, а господар її не мав, це було поганим знаком, оскільки свідчило про економічні негаразди.

І причина, згідно з якою розсипана сіль приносить невдачу, також пов’язана з економічним питанням: не цінування такого дорогоцінного товару, як сіль, вважалося руйнівним.

4. Заламувати-потріскувати пальцями

Потріскування пальцями слід уникати як найстрашнішої хвороби. Будь-який фізіологічний шум – від шлункових звуків до потріскування суглобів необхідно притримувати при собі.   

Якщо у вас виникла необхідність позаламувати пальці, зробіть так, аби цього ніхто не бачив: у туалетній кімнаті.

5. Тримати руки в кишенях

Етикет загалом не визнає тримання рук у кишенях за будь-яких обставин, а особливо під час релігійних та цивільних обрядів, співбесід при прийомі на роботу та в будь-яких професійних ситуаціях.

Історично цей жест пов’язанй з почуттями ледачості, недовіри, настороженості і відсутності зацікавлення. Вихована людина намагатиметься не демонструвати таких станів власної душі. 

Проте, якщо в Італії руки у кишенях вважаються лише ознакою поганої вихованості, то у деяких країнах світу – як у Китаї та Туреччині – це трактується як образа і може призвести до таких серйозних юридичних наслідків як звільнення з роботи.

6. Дмухати на їжу

Навіть якщо суп надто гарячий, не варто на неї дмухати, аби вона швидше охолола.
Етикет вимагає, щоб страви (а їх ніколи не слід подавати надто гарячими) охололи самостійно, без допомоги тих, хто збирається їх скуштувати.

Дути над супом чи чашкою гарячого чаю – ознака поганої вихованості, насамперед тому, що таким чином ви “розкидаєте” на оточуючих власні мікроби. А також тому, що це може спричинити бризки і осісти плямами на скатертині.

7. Облизувати чайну ложку 

Ще один жест поганої вихованості – облизування чайної ложки після перемішування цукру у каві.
Чайну ложку необхідно сперти на край чашки, аби з неї стекла кава, а потім акуратно покласти її на блюдце. Усе варто робити тихо, не створюючи найменшого шуму від ударів столових приборів і приладдя.

Загалом облизування будь-чого вважається проявом низької культури. І облизування вказівного пальця при перегортанні сторінок книги чи газети не виняток. 

8. Не знімати сонцезахисні окуляри

При зустрічі з будь-ким окуляри з темними лінзами завжди слід знімати.

Навіть якщо це ваша мама чи сестра. А тим більше, якщо перед вами – незнайома людина, яку вам представляють.

Не знімати сонцезахисні окуляри вважається ще більш не ввічливим, ніж не знімати капелюха: очі повинні бути завжди відкриті. Особливо при першій зустрічі.

Затемнені лінзи можуть приховувати красномовні погляди та гримаси, про які співрозмовник повинен знати.

9. Вода до столу подається у графині

Якщо ви хочете бути доброю невісткою або бездоганною господинею для високопоставленого гостя, пам’ятайте, що основою, навколо якої буде обертатися весь стіл, є графин.

Пляшки мінеральної води із супермаркету, поставлені на стіл, за яким ви приймаєте гостей, “лементуватимуть” про невідповідність ситуації.

Натомість кришталевий графин, в який час від часу доливати воду, виглядатиме шикарно.

10. При представленні “Piacere” не говориться

Заїжджена фраза, якою користуються усі, вперше потискаючи комусь руку – “Piacere” (“Приємно”).

Зовсім відмовлятися від неї не варто. Проте користуватися необхідно ситуативно, а не тоді, коли зустрічаєте людину вперше. 

Коли ми вперше зустрічаємося з кимось, не можете знати, чи буде для нас це знайомство приємним.

Натомість “Piacere” звучить природньо в момент привітання, при зустрічі і після неї. Вимовлене ввічливо, воно підкреслює також, що ви провели приємний час в товаристві людини, якій його адресуєте.

Коментарі