У Італії дуже багато цікавих та захоплюючих місць, але те, про яке піде мова – особливе. Всі ми у дитинстві уявляли собі казкові будиночки лепреконів, де крихітні чоловічки поралися по господарству та ховали свої горщики з золотими монетами. Але, багато хто не здогадується, що ці омріяні, чепурні хатки існують насправді! Нинішня розповідь не про зйомки «Володаря перстнів» та штучний, кіношний Хоббітон, зведений у Новій Зеландії – цього разу чарівні історії оживають на теренах Італії!

Пам’ятник жадібності та терпінню, або Будиночки гномів біля міста Барі

У містечку Альберобелло – невеличкій комуні, розташованій у провінції Барі, є райони, відомі усьому світові завдяки унікальній архітектурі. Вулиці поселення прикрашають надзвичайно цікаві споруди – трулли.

Недарма кажуть, що немає нічого настільки постійного, як тимчасове. Ось і будиночки, які почали зводити ще у 16-му столітті, планувалися у якості термінового прихистку для селян. Але не так сталося, як гадалося. Проте, розповімо історію з самого початку.

У сиву давнину поблизу нинішнього міста Барі жив-поживав дуже скупий герцог на ім’я Андреа Маттео. Щоб не платити неаполітанській владі податок за свій маєток, він змушував селян будувати тимчасове житло – так звані трулли. Секрет будиночків у тому, що, витягнувши всього один камінь з куполу, можна було за лічені хвилини зруйнувати всю будівлю. Таким чином, як тільки герцогу доносили звістку, що до поселення їде королівська інспекція, він наказував миттєво руйнувати крихітні хатки, і, звичайно, щоразу уникав податкових виплат. Як це свавілля стільки часу терпіли селяни – залишається загадкою.

Мабуть, це був єдиний випадок в історії, коли жадібність принесла користь людству – будиночками-труллами досі милуються туристи. Більше того, незвичайні будівлі були внесені до списку Всесвітнього надбання ЮНЕСКО. Подиву гостей Альберобелло немає меж – маленькі, ошатні місцеві башточки пристосовані під невеличкі крамниці, ресторани, кав’ярні, готелі і навіть церкву Святого Антонія!

У 1925 році вийшов закон, який заборонив зведення нових труллів, тому жителям залишається лише доводити до ладу ті, що вже побудовані. Особливою популярністю користуються райони Rione Monti та  Rione Aia Piccola. У другому дуже мало туристів, а більшість труллів не перетворені на музеї – в них мешкають звичайні люди.

Враховуючи кількість природних та рукотворних чудес Апеннін, цілого життя не вистачить, щоби оглянути всі принади Італії!

Коментарі