Великдень або Воскресіння Христове – найстародавніше християнське свято. Його дата кожного року змінюється, адже залежить від місячно-сонячного календарю. У 2021 році католицький Великдень відзначають 4 квітня.

Від початку до наших днів

Слово «Пасха» походить від єврейського «Песах» і дослівно перекладається, як «проходити повз», у значенні переходу від смерті до життя. Святкування Великодня у євреїв було встановлено пророком Мойсеєм на честь покидання народом єгипетських пустель.

Цікаво, що спочатку смерть та Воскресіння Христа святкували щонеділі: п’ятниця була пісною та скорботною, а неділя – днем радості. Потім, у першому-другому столітті нашої ери, Великдень почали святкувати щороку. У восьмому столітті Рим прийняв Східну Пасхалію, а у 1583 році папа Григорій XIII запровадив нову Пасхалію, яку назвали григоріанською.

Католицький Великдень зазвичай святкується раніше ніж православний. Величезне значення у богослужінні має Великодній вогонь, що символізує світло Боже. Щодо святкового столу, то у Італії традиційно печуть солодкі паски у формі голубів та великодній пиріг з яйцями і шпинатом.

У Світле Христове Воскресіння після урочистої Великодньої меси Папа Римський з балкону Собору Святого Петра оголошує радісну звістку про Воскресіння Христове.

В умовах пандемії, звичайно, богослужіння буде здійснюватися зі значними обмеженнями та пересторогами. Нагадаємо, що у 2020 році Великодня меса взагалі пройшла без участі вірян.

Коментарі