Італія для кожного означає щось своє, особисте. Для когось ця прекрасна країна є батьківщиною, деяким вона дала прихисток у тривожні часи безгрошів’я, а дехто приїздить помилуватися її невимовно чудовою природою і древніми витворами мистецтва. Італія – осередок проживання життєрадісних та пристрасних людей, місце, де засідає Святий Престол на чолі з Папою Римським, країна, у якій готують запашний focaccia та дивовижне морозиво.

Але чому Італія зветься саме так? Скільки років існує всім відома назва? На ці та інші питання спробуємо відповісти у дописі.

Древня та прекрасна: від італіків до Repubblica Italiana

Назва «Італія» вперше зустрічається у трудах сицилійського історика Антіоха Сиракузького, що жив у 5-му столітті до нашої ери. Проте, вчений відносив топонім тільки до певної частини сучасної території країни, а саме провінцій Реджо-ді-Калабрія, Катандзаро і Вібо Валентія. Великий Данте у 14-му столітті вказував, що кордони Італії обмежуються хребтами Альп з півночі та Сицилією з півдня.

І тільки у 1861 році держава остаточно сформувалася та офіційно було проголошено ствоення Королівства Італія, яке проіснувало до 1946-го. У цьому році після проведення референдуму країна отримала сучасну назву – Repubblica Italiana. Історія Італії як держави надзвичайно цікава та починається ще з часів італіків – древнього народу, що колись населяв Апеннінський півострів.

Якщо з історичними нюансами все більш-менш зрозуміло, то у сфері етимології виникає безліч гіпотез. Згідно з однією з них, слово «Італія» пішло від оскської лексеми víteliú та буквально означає «земля телят». Історики говорять про те, що бик довгий час вважався символом південних італійських племен і часто зображувався на гербах та інших геральдичних знаках нарівні зі знаменитою Капітолійською вовчицею.

Інша етимологічна версія має грецьке коріння. Ії адепти вважають, що топонім «Італія» походить від слова «Аиталия». Лексема має відношення до вогню, отже, назва є натяком на значну вулканічну активність, що періодично спостерігається на теренах країни Апеннінського півострову.

Роздумувати над тим, яка гіпотеза ближча до істини – справа істориків та лінгвістів, а пересічним громадянам варто усвідомити одне – історія назви «Італія» налічує більш ніж 25 віків!

Коментарі