Ще зі школи нам відомо: земна атмосфера захищає людство від смертоносного ультрафіолету, але вона ж породжує неймовірні вітри, які здатні не тільки освіжати, але й приносити неабиякі неприємності…

Нюанси італійських прогнозів

Прогнози погоди по італійському телебаченню дещо відрізняються від, наприклад, українських – місцеві синоптики розповідають не лише про температуру повітря та опади, але й вказують назву вітру, який володарюватиме у певний період часу. Отож, спробуємо перерахувати основні італійські вітри.

  • Бора.

Він царює над Адріатикою, а назва цього вітру походить від древньогрецького бога Борея, який славився дуже суворим норовом. Цей атмосферний фронт відрізняється поривчастими нападами на берегову лінію, у результаті яких людям доводиться в буквальному сенсі триматися за мотузки, стовпи та поручні. Рекордна сила Бори була зафіксована у 1954 році – швидкість поривів складала більше 170 км на годину, причому відразу після фіксування показників анемометр було рознесено ущент! Особливо часто напади цього вітру реєструвалися у Трієсті. Тому у місті навіть є музей Бори, в якому представлені вітрила, фрагменти приладів та інші речі, «спіймані» у повітрі або морі.

  • Сірокко.

Цей вітер народжується в аравійських пустелях, а вологості набирається у Середземному морі. На Сицилію він приносить пожежі та піщані дощі, за допомогою яких пісок із Сахари перекочовує на інший континент. Велика вода у Венеції – теж вина сірокко. Справа в тому, що вітер блокує морський відлив, тому з кожним припливом рівень води підвищується. У давнину разом із сірокко до Апеннінського півострову приходили смертоносні спалахи холери.

  • Трамонтана.

Італійською назва цього вітру звучить, як «той, що перелітає через гори». Саме там він і народжується – серед гірських хребтів Італії. Раніше, коли під час шторму не було видно ківш Великої Ведмедиці, мореплавці визначали північний напрямок саме по трамонтані. Цей факт навіть відображено у прислів’ї: «загубити трамонтану» – означає збитися з вірної дороги. Названий вітер – типовий для регіону Лігурія.

Коментарі