Відомий італійський письменник-казкар народився ближче до середини 17-го століття у Неаполітанському королівстві. Його «Пентамерон» або «Казка казок» стала першим в історії європейської літератури збірником чарівного фольклору. Цікаво, що більшість людей знає історії Джамбаттісти Базиле виключно у обробках братів Грімм, Шарля Перо та інших знаних казкарів.

Людина, що не вміла жити…

Саме так Джамбаттісту називали друзі, адже він неодноразово був придворним поетом і навіть управителем державних маєтків іспанської корони, але ніякого зиску для себе так і не отримав. Більше того, аби не блискуча кар’єра його сестри Андріани, що була визнана першою співачкою Італії, Базиле досі б ніхто не знав.

Саме вона після смерті брата надрукувала його поетичний цикл «Неаполітанські музи» та збірник казок «Пентамерон». До останньої збірки часто зверталися такі письменники, як Карло Гоцці та Брати Грімм, запозичуючи звідти яскраві сюжети.

«Казка казок» – це оброблений у стилі бароко селянський фольклор, з вельми колоритними персонажами, що не втрачають актуальності і в наші дні. Книга складається із 50 казкових новел, написаних на неаполітанському діалекті.

І все ж справжню славу творчість Базиле отримала після того, як німецькі фольклористи Брати Грімм запозичили декілька сюжетів з «Пентамерону», добряче обробивши їх. Таким чином, до нас дійшли казки «Кіт у чоботях», «Спляча красуня», «Попелюшка» і такі інші. Правда, у творах Базиле реальність дещо відрізнялася від тої, до якої ми звикли: Попелюшку звали Цецолла і вона була дуже експресивна, як всі італійки, а замість хитрого кота, у чоботях ходила тендітна і дуже розумна кішка. Оце несподіванка!

«Казка казок» була створена для розваг придворних красунь та кавалерів далекого 17-го століття, отже в ній демонструвалася багата палітра людських почуттів і надій.

Коментарі