З появою нового, небезпечного вірусу майже всі країни прийняли (хоча деякі й не відразу) термінові заходи, направлені на призупинення хвороби та захист своїх громадян. Але є й винятки з загальносвітового правила. Наприклад, пан Лукашенко – керманич всія Білорусі, привселюдно запевняв журналістів, що ніякого вірусу не існує, причому аргументував цей факт тим, що ні він, на самі представники ЗМІ, мікроорганізм не бачать. Борис Джонсон теж не вірив у коронавірус, аж поки сам не став його жертвою (на щастя все закінчилося одужанням). І ось, після виснажливої трьохмісячної війни з COVID-19, залишилося дуже мало держав, які продовжують ігнорувати очевидну проблему. Серед них мальовнича, овіяна північними буревіями, Швеція.

Стадний імунітет чи самодурство влади?

Швеція вперто не вводить жорсткий карантин, бо на думку влади, більшість шведів повинні перехворіти на коронавірус, щоб виробити колективний імунітет. Уряд, схоже, зробив вибір між економікою і життям певної кількості людей. Наразі в країні померли понад півтори тисячі осіб, і це доволі багато для 10-мільйонної Швеції. В інших скандинавських державах ці показники значно нижчі. Вчені вважають, що ситуація приймає небезпечний перебіг і тому необхідно впроваджувати термінові заходи, оскільки без стримування коронавірусу можуть загинути тисячі людей. Прем’єр-міністр Швеції Стефан Левен так і заявив: «У нас буде значно більше смертей. Ми будемо рахувати мертвих тисячами. Краще бути до цього готовими».

Суть шведської стратегії полягає в тому, що досить захистити тих, хто знаходиться в групі ризику, тобто літніх людей. А зробити це просто, адже громадяни похилого віку в Швеції зазвичай живуть окремо. Всі інші цілком можуть перехворіти, зате потім вони отримають імунітет і будуть жити далі. За схожим шляхом спочатку планували піти Великобританія і Нідерланди, але змінили тактику після попередження вчених про те, що це може загрожувати сотнями тисяч смертей і колапсом системи охорони здоров’я.

Шведська свідомість та економічні викладки

Шведський уряд зробив ставку на свідомість і відповідальну поведінку громадян. Мовляв, шведам не потрібен карантин, оскільки вони і так дотримуються необхідних обмежень. Але багато хто думає, що насправді карантин в Швеції не оголосили виключно з економічних міркувань.

І це схоже на правду. Ще до епідемії експерти прогнозували падіння ВВП до чотирьох або навіть восьми відсотків та зростання безробіття до 10 %. Зрозуміло, що якщо влада зараз введе карантин, то це посилить економічні проблеми.

А як же життя тисяч громадян? «Система вже не справляється. Тестують тих, хто знаходиться в тяжкому стані. Навіть не весь медперсонал тестується. Просто так, за бажанням аналіз пройти неможливо, навіть при наявності симптомів», – стверджує одна з жительок країни. Найбільше хворіють мешканці кварталів, де перебувають мігранти з Африки та Азії.

Загалом, наступні два тижні повинні показати, чи виявиться шведський експеримент успішним, або владі доведеться з великим запізненням вводити жорсткі карантинні заходи. Головний епідеміолог Швеції налаштований оптимістично. Андерс Тегнелл вважає, що Стокгольм може домогтися колективного імунітету вже в травні. Але далеко не всі схвалюють настільки ліберальний підхід в боротьбі з коронавірусом – багато вчених вважають, що Швеція стоїть на порозі катастрофи. Втім, якщо експеримент вдасться, то країна стане чи не єдиною в світі, що домоглася свого вельми ризикованим способом. Крім того, й інші держави, зокрема, Італія, зроблять з ситуації певні висновки.

Коментарі