Для багатьох італійців та іноземців, які проживають в Італії, святкування Дня Італійської Республіки асоціюється з неодмінними Frecce Tricolori – десятьма літаками найчисленнішого в світі акробатичного патруля, один із яких соліст, що розсікають небо яскравими лініями національного стяга. Хоча б раз у житті це видовище вартує побачити на власні очі.

2020 року Frecce Tricolori піднялися в небо на тиждень раніше, аби протягом семи днів облетіти всі регіони і об’єднати небесний простір постраждалої від пандемії країни. Зазвичай вони злітають 2-го червня, у День Італійської Республіки.

Історія дати і монарший рід

2 червня 1946 року італійці здійснили історичний вибір: на конституційному референдумі поміж конституційною монархією та республікою обрали республіку. Цікаво, що цей референдум вимушений був провести останній король Італії з монаршого Будинку Савойї Умберто ІІ. Очевидно, монарх сподівався, що Італія збереже монархію. Однак італійці проголосували за те, щоб замість конституційної монархії стати республікою. Так 1946 року закінчилося правління родини Савойї, яка керувала Італією 85 років – з другої половини ХІХ століття, від Віторіо Еммануелє ІІ. Вітторіо Еммануелє ІІ – його горда постать на коні прикрашає головну площу Мілану Дуомо, а його ім’я носить відома галерея – був останнім королем Сардинії і першим королем об’єднаної Італії. Роки правління Віторіо Еммануелє ІІ припадають на 1861 – 1878. Замінив його Умберто І, який вів Італію до 1900 року і ввійшов в історію, схваливши союз із Німеччиною та Австро-Угорщиною. 1900 року його вбив анархіст Гаетано Бреші. Після нього правління перебрав Віторіо Еммануелє ІІІ. Віторіо Еммануелє ІІІ був королем Італії найдовше – з 1900 по 1946 роки: під час Першої світової війни і під час фашистської диктатури режиму Беніто Муссоліні.

День Республіки. Святкування

2 червня 1946 року італійці законно попрощалися з останнім королем Італії і монархією. 54,3% виборців обрали республіку. Перший День Республіки відзначався вже 2 червня 1947 року. А, починаючи з 1949 року День Республіки оголошено національним святом. За традицією день офіційно відзначається у столиці, але 1961 року був виняток. З нагоди 100-річчя об’єднання країни прийняли рішення перенести головну подію в Турин – місто, яке було першою столицею Італії, об’єднаної з 1861 по 1865 роки. Однак у 1977 році економічна криза сприяла прийняттю рішення знову відзначити День Республіки окремо, у першу неділю червня, зменшивши водночас соціальні витрати на святкування.

З 1948 року 2 червня в Римі на честь Дня Республіки проводиться військовий парад. У ньому беруть участь всі італійські збройні сили, усі сили поліції Республіки, Національна пожежна команда, цивільний захист та італійський Червоний Хрест. Однак парад військового корпусу не завжди брав участь в урочистостях. Так, 1976 року після землетрусу у Фріулі було вирішено вилучити його з параду, щоб дозволити транспортним засобам та особовому складу продовжувати діяти в районі, постраждалому від землетрусу. У 1977 році традиційний парад відмінили. У наступні роки його також не проводили з метою економії. Захід відродився на офіційній церемонії в 1983 році, але вже 1989 року його знову скасували і до 1999 року святкування обмежувалося простим покладанням лаврового вінка в Altare della Patria. Згодом урочистості 2 червня повернулися в повному обсязі. А у 2013 році тодішній президент республіки Джорджіо Наполітано призупинив урочистий прийом з міркувань солідарності з вбогими: парад відбувся скорочено. Знову його відновив президент республіки Сержіо Маттарелла у 2015 році. В останні роки парад спрощено, що значно зменшило кошторис святкування, а деякі відділи збройних сил, наприклад, бронетехніка більше не бере участі в параді. Таке рішення пояснюється тим, що своїми вібраціями вони становлять загрозу старовинним пам’яткам, які знаходяться в районі його проведення.

Традиційно парад починається з урочистого підняття прапора і покладання лаврового вінка Невідомому солдату на Altare della Patria. А один із найяскравіших моментів параду – це виступ Frecce Tricolori.

Коментарі