Рим – одне з найдревніших міст Європи, основане у 753 році до н. е. Найближча дата святкування дня народження Вічного міста – 21 квітня 2020 року. На жаль, карантинні обмеження унеможливили проведення велелюдних зібрань: не було натовпів туристів, що прагнуть відвідати якомога більше музеїв, вхід до яких у цей день безкоштовний, під забороною виявились феєричні гладіаторські бої та величні салюти. У цьому році Рим святкував річницю мовчки, під акомпанемент кроків випадкових перехожих та лунких сирен карет швидкої допомоги. Щоб трохи компенсувати вимушену неувагу до величі старовинного міста, згадаємо декілька цікавих фактів.

У пошуках істини: місто імператорів та геніїв

Почати слід с того, що Рим – єдине місто на планеті, яке має у своєму складі повноцінну, хоча й дуже маленьку, державу Ватикан. Але цей факт відомий усім, хто хоча б одного разу брав до рук книгу та переступав шкільний поріг. Спробуємо згадати історичні аспекти менш відомі широкому загалу.

  • Нещасливе число. Окрім цифри «13», яку недолюблює більшість населення землі, римляни побоюються числа «17». Секрет у тому, що на могилах древніх римлян було прийнято висікати наступне: VIXI. У перекладі це сполучення означає: «Моє життя завершилось». Якщо напис виразити у цифрах, додавши їх одна до одної (6 + 11), то отримаємо – 17.
  • «Всі дороги ведуть до Риму». Розхожа фраза має реальне підґрунтя: до кінця 4-го століття нашої ери римляни побудували на території великої імперії безліч доріг, загальна довжина яких складала 53 000 миль.
  • «Гроші не пахнуть». Про значення цього афоризму відомо, що його в ужиток ввів імператор Веспасіан – влучною фразою він відповів на докір з приводу введення моди на платні туалети.

Цікаві факти про Рим вказаними відомостями, звісно, не обмежуються, але, щоб описати їх повністю, формату невеличкої статті недостатньо. Проте, навіть з поданих аспектів зрозуміло, що італійці взагалі та римляни зокрема – неординарна нація.

Коментарі