Коли ми виписуємося з лікарні, то зітхаємо з полегшенням, думаючи, що хвороба нарешті позаду. Але у випадку з COVID-19 це не завжди так – коронавірус викликає важкі, а іноді навіть незворотні зміни у легеневій системі людини, що проявляються після курсу лікування. Таких невтішних висновків дійшли італійські вчені спілки пульмонології SIP.

Фіброз, задишка, легеневі аномалії: наслідки підступного коронавірусу

Легені заражених COVID-19 після найбільш важких випадків протягом півроку залишаться вразливими, а 30 % видужалих можуть зіткнутися з хронічними проблемами дихання, припускають італійські вчені, які взяли участь у вебінарі Італійської спілки пульмонології (Società Italiana di Pneumologia, SIP).

Легеневий фіброз, тобто поява рубцевих змін, може призвести до незворотних наслідків для дихання і загрожує перетворенням у розповсюджену в майбутньому патологію, заявив професор пульмонології римської лікарні Gemelli Лука Рікельді, який входить до складу науково-технічного комітету при уряді Італії по боротьбі з епідемією COVID-19.

«Зростає переконання, що у пацієнтів, які тривалий час перебували в лікарнях, відновлення дихальної функції займає значний термін, а у важких випадках воно може виявитися неповним. Тому експерти попереджають про необхідність проведення курсів респіраторної реабілітації та пошуку методик визначення, які пацієнти ризикують отримати незворотні ушкодження», – пише в зв’язку з цим газета Il Sole 24 Ore.

За словами Рікельді, лікарі спостерігають проблеми з диханням у багатьох пацієнтів з COVID-19, які були госпіталізовані або інтубовані, вже після виписки. Ці складності, ймовірно, можуть тривати багато місяців, попереджає експерт.

«Дані, в минулому зібрані про пацієнтів з атиповою пневмонією SARS, показують, що через шість місяців після одужання у них зберігалися легеневі аномалії, які можна чітко побачити на рентгені, і обмеження дихальної функції. Це зниження дихальної здатності, зменшення обсягу легень, ослаблення дихальних м’язів і, перш за все, менша опірність навантаженням зі зменшенням відстані, що покривається за шість хвилин ходьби» – говорить Рікельді, проводячи паралелі з нинішньою епідеміологічною картиною COVID-19. У 30 % видужалих спостерігаються фіброзні зміни в легенях: на ділі, відзначає він, це може означати проблеми з диханням навіть після простої прогулянки.

Учасники віртуального симпозіуму порівняли перші дані, зібрані за час епідемії коронавірусу в Італії, і надані китайськими лікарями дослідження про спалах SARS у 2003 році. Наслідки фіброзу легенів для дорослих людей в середньому повинні пройти за півроку-рік, однак у деяких хворих відновлення дихальних функцій виявиться неповним.

У зв’язку з цим експерти говорять про необхідність проведення спеціальних досліджень для колишніх госпіталізованих, які можуть потребувати фармакологічного лікування та реабілітації. Поширення пацієнтів з фіброзними ушкодженнями легеневої тканини ризикує стати новою медичною проблемою, стверджує Рікельді.

Коментарі